MAVİYİ YEŞİLLE BULUŞTURUYORUZ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

MAVİYİ YEŞİLLE BULUŞTURUYORUZ

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Orman ve Şu İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, 17 Ağustos tarihinde Ayvalık’ta meydana gelen orman yangınında küle dönen ormanlık araziye fidan dikimi için Balıkesir’e geldi.

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na uçakla gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu Vali Ersin Yazıcı ve protokol üyeleri karşıladı. Karayolu ile fidan dikiminin yapılacağı Ayvalık’a giden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Vali Ersin Yazıcı orman yangınında zarar gören sahaya fidan dikti.
Ayvalık Hakkıbey Yarımadası’nda, 17 Ağustos 2017 tarihinde çıkan yangında zarar gören 20 hektarlık alanda, ağaçlandırılma çalışması başlatıldı. Fidan dikim törenine; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat Kınay, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı ile ilçedeki okullardan öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Halk oyunları gösterisiyle karşılanan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da alana gelmesiyle birlikte tören başladı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığının yaptığı çalışmaları anlatan sunum izlendi.

BURALARI YEŞİLLENDİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCU
Törende bir konuşma yapan Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir’in Türkiye’yi doyuran bir il olduğunu söyleyerek, su konusunda destek istedi. Ülkemizdeki orman ve su kaynaklarının sürdürülebilir nitelikte olmasının önemine dikkat çeken Vali Yazıcı, “Buraları yeşillendirmek bizim boynumuzun borcu. Ağaç dikme çalışmalarına katılmak, çevrenin korunması konusunda sorumluluk üstlenmek, her şeyden önce bir vatandaşlık görevidir.”dedi.

98 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Kendisini ‘Balıkesir’in hizmetkârı ve fahri milletvekili‘ kabul ettiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, “Balıkesir’e 3 milyar 230 TL yatırım yaptık. Şehir merkezinin suyu yoktu, su getirildi. Kentin 2050’ye kadar su meselesini çözdük. Ayvalık’ın da su sorununu çözmek için projelerimiz olacak. 98 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Gelir getirici fidanlar dikiyoruz. Bugün dikilenlerle 100 milyonuncu fidanın dikilmesinin mutluluğunu yaşayacağız.” dedi.

YANAN ARAZİLER HEMEN AĞAÇLANDIRILDI
Bazı kesimlerce ortaya atılan, bölgedeki arazinin villa yapımı için yakıldığı iddialarını hatırlatan Eroğlu, şöyle konuştu:
“Bizim dönemimizde yanan alanlar, hiçbir şekilde tahsis edilemez, en geç 1 yıl içinde ağaçlandırılır. Dolayısıyla bunu gururla ifade ediyorum. Asla vermeyiz. Bunun çok büyük faydası oldu. Eski Türkiye’de alanlar yakılıyordu. Ama biz alanları hemen ağaçlandırınca kasıtlı yakmalar azaldı. Şu anda Avrupa’da bazı Akdeniz ülkeleri içinde orman yangınlarıyla mücadelede en başarılı ülke, gurur duymanız için söylüyorum Türkiye. Hatta biz Rusya’ya, Azerbaycan’a, Arnavutluk’a, Gürcistan’a, Yunanistan’a, Bosna Hersek’e, İsrail’e dahi yangınlarını söndürmede yardım eden ülkeyiz. Bölge yangınlarını kontrol ediyoruz. 17 Ağustos’ta bu alan yandığında ben de Ankara’dan kontrol ettim. Çok hızlı bir şekilde 5 dakikada ekipler geldi. 20 hektar alan yandı. Aslında 20 hektar büyük bir alan değil ama bizim için, yüreğimizi yaktığı için büyük. Hemen gerekli çalışmaları yapın dedik. Haluk Levent kardeşim ziyarete geldi ‘Beraber dikelim’ dedi. Ben de çok mutlu oldum. Böyle değerli sanatçıların bilgi vermesi, kamuoyunu şuurlandırması çok faydalı.” diye konuştu.

HER ORMAN İÇİN YÜZLERCE BESTE
Şarkıcı Haluk Levent ise, “Orman Bakanımızın yanına gittim, kendileri de böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi. Hatta şöyle bir konu geçti. ‘Ben bir şiir yazayım, sen de beste yaparsın.’ Ben her orman için bir şiir yazılsın, yüzlerce beste yapmaya hazırım. Söz veriyorum. Bir şiir verdi sayın bakanımız; ben onu şarkı haline getirdim.” dedi.

ŞARKI EŞLİĞİNDE FİDAN DİKİMİ
Konuşmaların ardından Haluk Levent, Bakan Eroğlu’nun sözlerini yazdığı, kendisinin de bestelediği ‘Ayvalık Bizim‘ adlı şarkıyı söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Vali Yazıcı,Sanatçı Haluk Levent ve beraberindekiler, şarkı eşliğinde, birlikte fidan dikti.

33 BİN 350 FİDAN DİKİLECEK
Yangında zarar gören 20 hektarlık sahaya; 10 bin 250 fıstıkçamı, 10 bin kızılçam 6 bin 100 servi ve 7 bin yalancı akasya olmak üzere toplam 33 bin 350 fidan dikilecek. Sahada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım adına dikilen fidanlar da bulunuyor. Tören sonunda Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Eroğlu, Haluk Levent’e çevreci beratı, ahşaptan yapılmış gitar, yine ahşap işlemeli birlikte resimlerinin bulunduğu bir resimlik hediye etti.
30

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.