foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

AKIN: YENİ MADEN KAZALARI KAÇINILMAZ OLACAK

WhatsApp Image 2017-10-12 at 16.08.18 (1)
Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak olan torba yasanın 58. Maddesi ile TTK ve TKİ özelleştirilerek yok edilmek istendiğini ifade etti.

Akın kömür sahalarını rantable bir şekilde değerlendirmeyi hedefleyen bu tasarının kamu yararı, iş güvenli gibi konuları öncelemediğini, her zamanki gibi yine piyasaya hizmet etmek amacıyla yapılan bir düzenleme olduğunu belirtti. Akın ayrıca eğer tasarı yasalaşırsa yeni maden katliamlarının yaşanacağını söyledi. Akın, “Madenler, milyonlarca yılda oluşan tüketildiğinde yenilenemeyen kaynaklardır. Bu nedenle mutlaka etkin bir planlamayla ülkenin ihtiyaçları göz önüne alınarak çevreye duyarlı bir şekilde, kamu yararı öncelikli olarak ve iş güvenliği gözetilerek üretilmelidir” dedi. Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi veren Akın’ın soruları şu şekilde;

  • Madenlerde meydana gelen kazalarda kaç işçimiz yaşamını yitirmiştir?
  • Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na ve Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı olan madenlerde meydana gelen kaza sayısı kaçtır? Bu kurumlara bağlı olan kömür madenlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı kaçtır?
  • Özelleştirilen madenlerde meydana gelen iş kazalarının sayısı kaçtır? Bu kazalarda yaşamını yitiren işçi sayısı kaçtır?
  • Özelleştirilen madenlerin iş güvenliği açısından denetimi düzenli olarak yapılmakta mıdır?
  • Maden sahalarının kamu yararı gözetilmeden, “rantable” olarak değerlendirilmesi denetim sorununu önünü açacaktır. Bununla bakanlık tarafından alınan önlemler nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2018 başlıklı makalemizde Bandırma yeni yıl programları, Bandırma Yılbaşı Programları ve bandırma yılbaşında sahne alacak sanatçılar hakkında bilgiler verilmektedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
1agrigento-otel-erdekozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.