SEVDİKLERİNİN BİR PARÇASI ONLARDA YAŞIYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
tolga tosun

SEVDİKLERİNİN BİR PARÇASI ONLARDA YAŞIYOR

Paylaş
 

Vali Ersin Yazıcı, organ nakillerinde başarı göstererek 2017 yılının enleri arasında yer alan Atatürk Şehir ve Bandırma Devlet Hastanesi’ne “teşekkür belgesi” verdi.
Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü ve Bursa Organ Doku Nakli Koordinasyon Merkezi işbirliği ile hazırlanan “Bağışlanan Her Organ Yeni Bir Hayattır” temalı program Balıkesir Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

EN ÖNEMLİ VE TEK AMAÇ İNSANI YAŞATMAK
Programın açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Necati Kelemençe yaptı. Kelemençe konuşmasında “Bizler çok kutsal bir göreve aracılık etmek için bir araya geldik. Bu nedenle düzenlenen organizasyonumuza katkı sağlayan, desteklerini her zaman hissettiğimiz Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’ya teşekkür ediyorum. Sağlık ordusunun birer ferdi olarak her birimizin en önemli ve tek amacı olan insanı yaşatmanın araçlarından biri de organ nakli uygulamalarına katkıda bulunmaktır.”dedi.
Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe , ülkemizde sağlık alanında geldiğimiz noktanın çok iyi olduğunu organ nakli konusunda da önemli bir gelişmenin kat edildiğini belirtti. Kelemençe, Balıkesir’de de bu hizmetin gerçekten iyi standartlarda kaliteli ve başarılı bir şekilde verildiğini vurguladı.

ORGAN BAĞIŞI İNSAN HAYATI KURTARMAK SEVAPTIR
İl Müftü Vekili Ramazan Topcan ise programda yaptığı konuşmada, “İslam dininde insan hayatı önemlidir. Organ bağışı insan hayatı kurtarmak da sevaptır. Eğer bir hastalığın tedavisinde bütün imkanlar kullanılmış başka bir tedavi alternatifi kalmamış ise ve organ nakli ile hastanın tedavisi mümkün olacaksa, tüm tıbbi ve ahlaki kurallara uygun olarak yapılan organ bağışı ve nakli sevapların en büyüğüne layıktır.” dedi.

İŞBİRLİĞİ YAPMAYA HAZIRIM
Vali Ersin Yazıcı da, ” Ülkemizin sağlık alanında gelmiş olduğu noktadan çok memnunum. Bunun için tüm sağlık camiasına teşekkür ediyorum. Tabi ki bugün konumuz olan organ bağışında da güzel çalışmalar yapılıyor. Ben de şahsım olarak bu konuda sizlerle birlikte işbirliği yapmaya, yaptığınız programlarda elimden gelen tüm desteği vermeye hazırım”. diyerek organ bağışına verdiği önemi bir kez daha vurguladı.

BU BAŞARI UYUMLU BİR EKİP ÇALIŞMASI İLE YAKALANDI
Balıkesir’in organ naklindeki başarısının Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirildiğini dile getiren Vali Yazıcı, şunları kaydetti: ” Bu başarı uyumlu bir ekip çalışması ile yakalandı. Çok sayıda hayat kurtarıldı. Organ bağışında bulunan ailelere çok teşekkür ederim. Organ bekleyen hastalara umut ışığı olmak için İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastane başhekimleri ve başta organ nakil koordinatörleri olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarının gösterdiği çabalar bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Türkiye’de organ nakli son yıllarda önemli bir ivme kazandı. Bu konuda dünyada çok önemli bir konumdayız. Deneyimli ekibimiz, teknolojik donanımımız ve organ nakli konusunda farkındalığı arttırma yönündeki sosyal sorumluluk projelerimiz sayesinde kısa zamanda bu konuma geldik. Hastanelerimizin alt yapıları, yoğun bakımları, ameliyathaneleri ve servisleri dünya standartlarında. Ülkemizde bu hizmetlerin tamamının en son teknolojik imkanlarla en başarılı şekilde uygulanması ve bölgedeki en ekonomik koşullarda sunuluyor olması bir cazibe oluşturmaktadır. Organ nakli konusunda sadece toplumsal bilincin artmasına ihtiyacımız var.” dedi.

CİDDİ VE ÇOK YÖNLÜ BİR KONU
Organ naklinin “ciddi ve çok yönlü” bir konu olduğuna işaret eden Vali Yazıcı, konunun teknik, tıbbi, yasal, ekonomik, dini ve kültürel boyutu bulunduğunu söyledi. “Balıkesir organ naklinde çok başarılı ve her geçen gün başarılarına yenilerini ekliyor.” diyen Vali Yazıcı, bununla gurur duyduklarını kaydetti.

ORGAN DOSTLUĞU
Organ bağışı duyarlılığı gösteren ailelerin örnek olması gerektiğini belirten Vali Yazıcı, “Zor ama anlamlı bir kararı verme büyüklüğünü gösteren aileleri, toplumumuz da bağrına basacaktır. Belki bir çocuğa, belki bir gence, belki de bir yetişkine can verdiler umut oldular, cana can kattılar. Bu gerçeğin farkında olan yüreği insan sevgisiyle dolu güzel dostlarımızla bir aradayız. Organları bağışlanan donörlerin yakınları haklı bir gururu yaşıyorlar. Hepsinin kaybettikleri yakınlarının organları taşıyanlar tarafından yeni birer aileleri oldu. Ben de Balıkesirliler adına sizlere minnet ve şükranlarımı sunuyorum. ” diye konuştu.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Konuşmaların ardından Türkiye’de organ bağışında dereceye giren Türkiye 2.’si Atatürk Şehir Hastanesi, 3.’sü Bursa Yüksek ihtisas Hastanesi ve Türkiye 4.’sü Bandırma Devlet Hastanesi yöneticilerine teşekkür belgeleri Vali Ersin Yazıcı tarafından verildi. Ayrıca başarılı çalışmaları yürüten hastanelerin organ ve doku nakil koordinatörlerine teşekkür plaketleri ve hediyeleri takdim edildi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAPILACAK!!! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.