HAVUTÇA'DAN SERT TEPKİ! - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

HAVUTÇA’DAN SERT TEPKİ!

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir İlinin sorunları üzerine TBMM’de konuşan CHP Milletvekilinden çarpıcı iddialar. Namık Havutça ‘’Balıkesir merkeze yakın Kabakdere köyünde 470 dönüm yer alan Büyükşehir Belediye Başkanının danışmanları imar planları yapılmadan önce bunları almış, köylülerin elinden ucuza aldıkları yerleri kapatarak şu anda kendilerine büyük imar rantı sağlamışlardır.’’ Dedi.
Balıkesirli köylünün, esnafın, işçinin, çiftçinin sorunlarını Meclis Genel Kurulunda gündeme getiren Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, rant uğruna vatandaşın nasıl kandırıldığını, kimlere nelerin peşkeş çekildiğini delilleriyle anlattı.
“Balıkesir Bölgesinde vatandaşın elindeki toprakları haraç-mezat alan, kendi yandaşlarına rant sağlayan AKP’li siyasileri uyarıyorum” diyen CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, Balıkesir Büyükşehir Belediyesine “haddinizi bilin” diye seslendi.
Havutça, Balıkesir İlinin sorunları üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı gündem dışı konuşmada şu ayrıntılara yer verdi;
“Balıkesir, Kuvayımilliye’nin topraklarıdır, Balıkesir, özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin yakıldığı, örgütlenmenin yapıldığı, ilk ve son kurşunun atıldığı topraklardır. Yani kısacası, Balıkesir, Kurtuluş Savaşı’nın özeti gibidir. İlk kurşun Ayvalık’ta, son kurşun Bandırma ay yıldız tepede atılmıştır. Balıkesir, kahramanlar şehridir. O, Çanakkale kahramanı, Çanakkale savaşlarında 276 kilo topu kaldırıp emperyalizme diz çöktüren Koca Seyit’in memleketidir, Havran’ın memleketidir. Şimdi de aramızdadır o Koca Seyit’in torunu, Sadullah, şu anda bizi seyrediyor, atasıyla da gurur duyuyor.
Sevgili hemşehrilerim, Balıkesir’de biz bu toprakları kanla, mücadeleyle aldık ama atalarının mücadele ettiği toprakları bugün haraç mezat Balıkesirlinin ellerinden almak istiyorlar. Bakın, bizim bugün Balıkesir merkezde 1/100.000’lik plan onaylandı, geçen yıl Büyükşehir Belediyesi onayladı; şu anda buna ilişkin itirazlar, davalar devam ediyor ancak daha henüz bunlar kesinleşmeden Balıkesir merkezdeki Adalet ve Kalkınma Partili (AKP’li) belediye ve diğer Karesi Belediyesi 1/5.000’lik planları mecliste onaylayıp uygulamaya koydular.
Burada ne oldu bakın şimdi? Balıkesir’de Türkiye’nin 2’nci büyük küçük sanayi sitesi var arkadaşlar, tam 1.100 dükkân, 10 bin çalışan var burada. Bunların hiç haberi yok, Büyükşehir Belediyesi, aldığı kararla buraya AVM yapacak, rezidans yapacak, iş merkezi yapacak; bizim esnafımızı, karısının bileziğini satmış, çocuğunun sünnet altınlarını satmış, dükkân almış, otuz yıldan beri oradan ekmek yiyen Süleyman ustayı, boyacı İsmail ustayı kapı dışarı ediyor. Nereye gidecekler, ne yapacaklar, kredi yok, para yok! Bu insanlar bugün böyle bir sorunla karşı karşıya. Biz buradan belediyeyi uyarıyoruz: Haddinizi bilin, vatandaşın mülkiyet hakkına kesinlikle saldırmayın.
Değerli milletvekilleri, bakın, yine Balıkesir’in etrafında büyük bir rant var şu anda. Balıkesir merkeze yakın Kabakdere köyünde 470 dönüm yer alan Büyükşehir Belediye Başkanının danışmanları imar planları yapılmadan önce bunları almış, köylülerin elinden ucuza aldıkları yerleri kapatarak şu anda kendilerine büyük imar rantı sağlamışlardır. Bu, sadece orada mı? Hayır.
Balya Müstecap köyünde, orada organize sanayi yapacağız düşüncesiyle, tavrıyla, planıyla köylülerin elinden dönümünü 3 bin liraya, 2 bin liraya yer kapatmaktadırlar. Bu senaryoyu biz Bandırma’da gördük. Köylünün elinden dönümünü 10 bin liraya aldıkları yerleri sanayi alanına çevirerek dönümünde 200 bin liraya kadar rant sağlamışlardır. Biz buradan Adalet ve Kalkınma Partisi Hükûmetini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığını uyarıyoruz. Bu toprakların birtakım Ali Cengiz oyunlarıyla artırılan rantı bu milletin rantıdır, halkın rantıdır; sermayeye rantı peşkeş çekmeyin, buradan uyarıyoruz.
Susurluk Şeker Fabrikasının Bölgeye Katkısı 1 Milyar
Yine, bizim Susurluk Şeker Fabrikası. Bölgeye hayat veren ve gerçekten de sadece hayvancılığın, üreticiliğin değil, bölgenin önemli bir ekonomik potansiyeli. Sadece bugün için orada çalışan 353 kişi ve yılda Türkiye’ye sağladığı potansiyel ekonomik değer 1 milyar lira ve bu da şu anda Adalet ve Kalkınma Partisinin yanlış şeker politikası sebebiyle, bölge çiftçisi büyük bir ızdırap içerisinde.
Buradan sesleniyoruz: Bundan iki yıl önce 8 bin üreticiyle sözleşme yapan şeker fabrikası, bugün sadece 500 çiftçiyle sözleşme yapıyor. Bölge halkı Susurluk’ta şeker fabrikasının derhâl rantabl çalışması için gerekli önlemlerin alınmasını diliyor.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.