PETROL-İŞ BANDIRMA ŞUBESİ ÜYELERİ SAHAYA İNDİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

PETROL-İŞ BANDIRMA ŞUBESİ ÜYELERİ SAHAYA İNDİ

Paylaş
 

Bandırma Cumhuriyet Meydanında Petrol İŞ Sendikası’nın düzenlemiş olduğu imza kampanyasına Petrol İş Sendika üyeleri, Sivil Toplum örgütleri, Eğitim sen, ADD ve CHP üyeleri katıldılar.
Kampanyaya verilen imzalarla birlikte hazırlanan mektup Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’a gönderilecek. İmza kampanyasında Petrol İş Sendika Başkanı İsmail Kayan basın açıklaması yaptı.
Kayan” Biz bu ülkeyi seviyoruz diyoruz hala, hayır siz sevmiyorsunuz bu varlıkları elinizden alacağız diyorlar, verir miyiz? Hayır 2001 de vermedik.2004 vermedik, 2012 vermedik yine vermeyeceğiz. Bandırma her zaman meşaleleri yakmıştır. Bu meşalelerin yandığı yerler, Ankara’dan, ülkenin dört bir yanından duyuluyor ve görülüyor. İşçi sınıfı bilhassa Bandırma ‘ya gıpta ile bakıyor, olağanüstü hâl terörle mücadele için verildi. Devletin malını satıyorsun, Sayıştay yok, denetleme yok, aldım sattım. Bu fabrikalar sadece bizim değil, çalışanların değil, bütün 80 milyonun.
Varlık fonu oluşturuldu. 21 milyon dolar fona girdi, nerden geldiği belli değil, biz ülkemizi, vatanımızı ve işlerimizi seviyoruz” dedi.
İsmail Kayan’ın yaptığı konuşmanın ardından imza kampanyasına geçildi ve katılanlar alttaki kampanya metnini imzaladılar.
TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA

Sayın Cumhurbaşkanımız;

Eti Maden İşletmeleri, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul, TÜRKSAT Uydu Haberleşme, Kablolu TV İşletme AŞ, Türk Telekom, THY, Ziraat Bankası ve Halk Bankası hisseleri 2 Ocak 2017 tarihli 684/9 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye dayanan 5/2/2017 tarihli 9756 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Varlık Fonu AŞ’ye devredilmiştir.
Dünya genelinde, ülkelerin kurdukları Varlık Fonları, ülkedeki gelir/bütçe fazlasını yönetmek/kullanmak amaçlıdır. 420 milyar dolara yaklaşan dış borcumuz varken ve ekonomi, görebildiği en durgun ve kötü dönemini yaşarken, ülkede fazla değil, eksikler varken kurulan Varlık Fonu’na, ülkenin en değerli kuruluşlarının ve arazilerinin devri, ister istemez kuşku yaratmaktadır.
Ayrıca, bu devirle birlikte Türkiye’nin Denetim Kurulu olarak değerlendirebileceğimiz Sayıştay bile devre dışı bırakılıyor. Tamamen dokunulamaz ve denetlenemez biçimde oluşturulan Varlık Fonu ile birlikte özelleştirilmesi mümkün olmayan kurumlara da (Bor, Toryum, Uranyum madenlerinin devlet eliyle işletilmesini sağlayan 2840 Sayılı Yasa devre dışı kalacak) özelleştirme yolu açılmış olacak. Bu kuruluşların gelirleri, mal varlıkları, binaları, arsaları ve işletmeleri özelleştirme yoluyla özel şirketlerin eline geçecek!
En önemlisi de bu kurum ve kuruluşların varlıkları özelleştirilirken Kamu İhale Yasası kapsamı dışında davranılacak olması. Bu durum, Fon aracılığıyla gerçekleştirilecek özelleştirmelerin tümünün şaibeli olmasına yol açacak.
Bizler, ülkemizin çıkarını ve vatan topraklarımızı kendi çıkarlarımızdan önde tutuyoruz. Ülkeye istihdam sağlayan bu kuruluşların devrine karşı olduğumuzu haykırarak söylüyoruz. “Bor tuzları Uranyum ve Toryum madenlerinin aranması ve işletilmesi devlet eliyle yapılır” yasa hükmünün korunmasını ve yeni icat edilmiş olan baypas yöntemlerinden vazgeçilerek ülkemizin kamusal değerleri olan başta Eti Maden İşletmeleri olmak üzere, TPAO, BOTAŞ, PTT gibi tüm diğer kurum ve kuruluşların Türkiye Varlık Fonu’ndan çıkarılmasını talep ediyoruz.

PETROLİŞ

Haber: Emel Moralı

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.