AV. TOLGA TOSUN: BİRLİKTE MÜCADELEYE HAZIRIM | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AV. TOLGA TOSUN: BİRLİKTE MÜCADELEYE HAZIRIM

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Bandırma Belediye Başkan A. Adayı Av. Tolga Tosun’un 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

Ülkemizin ve Partimizin Kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, eşit yurttaşlık temelinde insan hak ve özgürlüklerine alan açarak çağdaş medeniyete ulaşma çabasını başlatmış ve başarıyla sonuçlandırmıştır. Bu süreçte toplumsal yaşamın temel direği olan kadınlarımızı ön plana çıkararak kadın-erkek eşitliğini hayata geçirmiş ve devamında Türk kadınına pek çok çağdaş ülkeden önce, 5 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

5 Aralık tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. Kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farklılık oluşması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür. Mücadelenin ateşi bugünde yakılarak 365 gün sürmelidir.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan hukuki düzenlemelere ve alınan onca yola rağmen; ülkemizde kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan nokta ne yazık ki çağdaş dünyanın çok gerisinde kalmıştır. Türkiye’de; kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, cinsiyet ayrımcılığı, kadınları pasifize ederek eve kapatma isteği vb. durumlar hala kanayan yara olmaya devam etmektedir. Ne yazık ki son yıllarda kadınlar üzerine baskı ve haklarının alınması tehlikeli boyutta artmıştır.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar” diyen birinci maddesini ve Atatürk’ün “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Hem ülke politikalarında hem de yerel yönetimlerde kadınlara ve kadın haklarına yönelik ciddi çalışmalar ivedilikle yapılmalıdır. Biz de belediye öncülüğünde gerekirse pozitif ayrımcılık yaparak kadınlarımızla birlikte onlara yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz. Kadınlarımızla birlikte onlara verilen hakları yeniden kazanmaları için var gücümüzle çalışacağız.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde giden bir evladınız, kardeşiniz olarak sizlerle aynı yolda yürüyecek ve mücadelenize katkılar sunacağım. Hakları için mücadele eden tüm kadınların 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum.

CHP Bandırma Belediye Başkan A. Adayı Av. Tolga Tosun

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.