TATİL ZAMANI
foto-deniz1

Zağnos Paşa Cami Meydanı Eski Dokusuna Kavuşacak

Paylaş
 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’e değer kazandırmak ve Balıkesir’in tarihini, geleneğini geçmişinde yansıtacak Zağnos Paşa Cami Meydanı’nın kimliğinin eski dokusunun ortaya çıkması için bugüne kadar yaptıkları çalışmaların neticesinde oluşturulan Zağnos Paşa Kent Meydanı ile ilgili 3 alternatifli projeyi basına tanıttı. Lansman toplantısında konuşan Başkan Uğur, uygulanacak olan tek projeye halk oylaması sonucunda karar verileceğini, Balıkesirlilerin kullanacağı oyların sonucunda kazanan alternatifin Zağnos Paşa Kent Meydanı için uygulanacağını açıkladı.

YAŞAYAN BİR MEYDAN..

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Çocuk Köyü’nde düzenlediği basın toplantısında Zağnos Paşa Kent Meydanı projesini tanıttı. Basın lansmanında konuşan Başkan Uğur, 30 Mart 2014 seçimlerinden önce vaat ettikleri gibi Zağnos Paşa Camii meydan düzenlemesini başlattıklarını söyledi. Zağnos Paşa Camii çevresinde yaşayan bir Balıkesir istediklerini kaydeden Başkan Uğur, “Balıkesir’e bir değer kazandırmak, Balıkesir’in tarihini, geleneğini, geçmişinde yansıtacak, Zağnos Paşa Camii Meydanımızın kimliğinin eski dokusunun ortaya çıkması için bugüne kadar çalışmalar yaptık. Bir taraftan proje ile ilgili çalışmalarımız devam etti. Bir taraftan da bu bölgede yapılacak olan istimlaklarla ilgili, kamulaştırmalarla ilgili yaptığımız çalışmalar halen de devam ediyor. Tabi bizim arzu ettiğimiz yaşayan bir meydan. Her mevsim ve günün her saatinde kullanılan, çocuk, engelli, yaşlı her kesimden insana hitap eden, çağa uygun, toplumsal ihtiyaçlara zemin sağlayacak; canlı, çok işlevli kent meydanlarının hayata geçirilmesidir” dedi.

www.zagnospasameydani.com

3 MEYDAN TASARIMI HALK OYLAMASINA SUNULACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, bu amaca dayanarak tek bir konsept altında benzer fonksiyonları içeren, biçim ve alan kullanımı bakımından 3 alternatif meydan tasarımı ortaya koyduklarını açıkladı. Geleneksel kent merkezinde konumlanacak bir kent meydanını kazanmak için mevcut yerleşme dokusunun nitelikli yapıları ile yollar ve mekanların önemli referanslar olduğunu belirten Başkan Uğur, şunları söyledi:
Bu kapsamda Zağnos Paşa Kent Meydanı tasarımında referans öğeler; meydan alanı bünyesindeki Zağnos Paşa Camii, Paşa Hamamı, tescilli yapılar, Karesi Türbesi, anıtsal ağaçlar, yakın çevredeki Hacı Kaya Camii, Okçu Kara Camii, yollar ve sınırlar Zağnos Paşa Caddesi’yle eski Edremit Caddesi olarak tespit edilmiştir. Yine 3 alternatif modeli halkımızın oyuna sunacağız. Aynı Ayvalık’taki Cunda Köprüsü’nde yapmış olduğumuz gibi, kurmuş olduğumuz web sitesiyle de Balıkesirliler nasıl bir meydan istiyorlarsa, üç alternatif içerisinden bir tanesini seçecekler. Bu meydanda Hacı Kaya Camii, Okçu Kara Camii, Zağnos Paşa Caddesi, Eski Edremit Caddesi’nin bulunduğu Zağnos Paşa Kent Meydanımızı, kentlinin ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarladık. İçerisinde Zağnos Paşa Camii, Paşa Hamamı, tescilli yapılar. Anıtsal ağaçlar 22 bin metrekare bir alanı içine alıyor. Yani bizim projemiz 22 bin metrekare alanda. Bu toplam 8-10 bin metrekare arası sert zemin, kent meydanı içerisinde açık hava kütüphanesi, belediye hizmet alanı, sergi duvarları, kent odaları, elektro-spor alanı, kent sahnesi bulunuyor. 700 metrekare alana oturan kış bahçesi, zabıta binası yaklaşık bin 400 ile 2 bin 100 metrekare arasında bir inşaat alanına sahip. Yüzeyde kalan kısmı 700 metrekare bir kış bahçesi. Diğer alan olduğu gibi yerin altında olacak. 1000 metrekarelik bir amfi ve açık hava sineması da alan içerisinde yer alacak. Meydanımızda 5 bin metrekarelik yeşil alan düzenlemesi var. Tasarım şekli üç farklı alternatif üzerinde yoğunlaşmış, bu alternatifler avam proje olarak çalışılmış, üç alternatifi de kentlinin beğenisine sunuyoruz. Anket sonucuna göre de Balıkesirli hangisini beğenirse, ona göre inşaat projesini de hazırlatacağız. Hemşehrilerimiz beğendikleri alternatifleri oylamak için www.zagnospasameydani.com internet adresine girdiklerinde düşündüğümüz projelerin bütün inceliklerini, bütün ayrıntılarını görebilecek oyunu bir tanesine verebilecek. Bu oylama sonucunda Balıkesirliler nasıl bir meydan istiyorsa biz de hemen inşaat projesini hazırlatıp, imalata geçeceğiz.

Başkan Uğur, yapılacak oylamaya göre projenin hazırlanacağını, oylama süresinin ise tahmini olarak 30 ila 45 gün sürebileceğini, ilgilenen herkesin oylamaya katılmasından memnun olacaklarını, proje hazırlama sürecinin de zaman alacağını ifade etti. Zağnos Paşa Kent Meydanı lansman toplantısına AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Av. Mehmet Birol Şahin ve İsmail Çoban ile bazı daire başkanları da katıldı.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma yemtar
saloni
perema2014 soylu
bandirma-com-tr gumuskonak kutlu-creative-bandirma-web-tasarim
birge cilev eken-hotel dOnce
otel10com
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.