VEKİL SEMA KIRCI'DAN 8 MART'A ÖZEL MESAJ - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

VEKİL SEMA KIRCI’DAN 8 MART’A ÖZEL MESAJ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından  tanımlanmış uluslararası bir gündür. Ülkemizde ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanan 8 Mart, kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, kadın hakları konusunda duyarlılık oluşturulması bağlamında önemlidir. Son yıllarda, savaş ve çatışmaların dünya gündemini işgal etmesiyle birlikte 8 Mart’ta savaşların özellikle kadın üzerinde yarattığı olumsuz etkiler ve mağduriyetlere daha fazla dikkat çekmek gerekmektedir.

  1. Yüzyıl ne yazık ki savaşlar ve katliamlarla hatırlanacak. Dünyanın farklı bölgelerinde süregiden savaş ve çatışmalar en çok da çocukları ve kadınları mağdur etmektedir.

    Üzülerek ifade ediyorum ki bugün kadın hakları ihlallerinin en başta gelen muhatapları Suriyeli kadınlardır.

    Esed rejiminin reform talebiyle gösteri yapan halka ateş açmasıyla başlayan Suriye krizi bölgesel ve küresel bir boyut kazanmıştır.Suriye bir insanlık ayıbı olarak önümüzde dururken özellikle kadınların mağduriyetleri düşündürücüdür. 5 yıldan bu yana süren savaşta yarım milyon insanın hayatını kaybettiği ve bunun en az dörtte birinin de ne yazık ki kadınlar olduğu bağımsız kuruluşlarca yayınlanan raporlarda yer almaktadır. Mazlum Suriyeli kadınlar özellikle yaşam hakkı ihlali, fiziksel ve psikolojik şiddet ile karşı karşıyadır.

Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından yayınlanan “2015 Suriye Savaşı Raporu”na göre Suriye’de yararlanma ve ölümlerde kadın ve çocukların oranının % 45’lere yükseldiği belirtilmiştir.  Kuşatma altındaki şehirlerde ne yazık ki başta açlık ve sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle hayatını kaybeden kadınların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Yalnızca Şubat ayında Suriye’de 200 kadın ve çocuğun hayatını kaybettiği bilinmektedir.

Yüzbinlerce Suriyeli kadın ve çocuk savaşın acımasızlığı karşısında çaresiz ve korumasız durumdadır. Suriye’deki savaş ortamından kaçan kadın ve çocuklar ise insan kaçakçılığından, tacize farklı mağduriyetler yaşamaktadır.
Suriyeli kadınların ve çocukların  saldırıların hedefi olmaktan kurtarılması uluslararası toplumun en başta gelen sorumluluğu olmalıdır.

Bu bağlamda siyaset kurumuna ve özellikle de kadın siyasetçilere özel bir görev düşmektedir. Barış dilinin benimsenmesinde ve barışçıl politikaların izlenmesinde kadın siyasetçiler önemli bir misyon üstlenmektedirler.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, savaşın hakim olduğu bugünlerde her zamankinden daha hayati bir anlam taşımaktadır.Yüzyılımızın ayıbı olan savaşlar ve çatışmalar en çok da kadınları ve çocukları mağdur etmektedir. Bu anlamlı günde tüm kadınlara düşen dünyanın körelen vicdanını harekete geçirmek, kadın duyarlılığıyla, anne hassasiyetiyle insanlığa barış ve kardeşlik çağrısı yapmaktır.

 

Başta Suriye olmak üzere, dünyamızın farklı bölgelerinde savaşlarda hayatını kaybeden tüm kadınları saygıyla anıyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün barışa ve  kardeşliğe vesile olmasını diliyorum.

 

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.