Dağınık Beyin Sendromu Nedir ? | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Dağınık Beyin Sendromu Nedir ?

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Dağınık beyin sendromu teknolojinin hızlandırdığı akış karşısında beynin verdiği sınav olarak tanımlanıyor.

Bir hastalık olarak tanımlanmıyor, ancak beynin verdiği önemli sınavlardan biri olarak görülüyor. Adı; dağınık beyin sendromu. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Ahmet Tiryaki, dağınık beyin sendromunun teknolojinin hızlandırdığı akış karşısında verilen bir sınav olduğunu ifade etti ve detayları anlattı.

İnsan beyninin sınavı

Günümüz çalışma hayatının ve sosyal yaşamın giderek artan talepkarlığı karşısında teknolojinin hızlandırdığı bir akışa karşı insan beyninin sınavıdır. Bir hastalık olarak görülemez. Ancak yansımalarını iş üretim hızından çok iş teslimindeki gecikmelerde ve teslim edilen işlerdeki nitelik eksiklerinde kendisini gösterebilir.

Teknolojinin bağlantısı

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Ahmet Tiryaki; “Çok güçlü bir bağıntısı olduğunu söylemeliyiz. İnsan zihinsel kapasitesinin hem dikkat hem konumuz dışı olsa da bellek, problem çözme kapasitesi ve hızı gibi konularda teknoloji ile gelen olanaklar tarafından geçildiği bir zamandayız. Yeni bilgisayarlar, yapay zeka ve internet tabanlı hızlı iletişim ortamları ile bir bombardıman altında kalmış olmanın ve bu olanaklarla yapılan dansın görünümüne verilen bir ad olduğunu değerlendirmek mümkündür.” dedi.

Uzmana görünün

Kişi kendisindeki olumsuz sonuçları fark etmeye başladığında mutlaka bir uzmana görünmelidir. “Kişi kendisinde dikkat dağınıklığını ya da olumsuz sonuçlarını fark ettiğinde görünür sebeplerini denetim altına aldığı halde sorunun yönetiminde yetersizlikler yaşıyorsa bir uzamana başvurabilir. Uzun süreli inatçı, çok kereler sorunlar yaşadığı bir sorun olarak tespit etmiş ise çözüm yollarını ve kendisinin dikkat dağınıklığı olarak gördüğü sorunun başka sebeplerle ilişkisini değerlendirmek üzere daha erken bir başvuru planı yapabilir. Sorun dikkat dağınıklığı olarak görülebilecek bir sorun çerçevesinde sınırlı ise çevre-davranış düzenlemelerine odaklanan çözümlerle başlamak uygun olur. Bireyin stres düzeyi, stres yönetimi, zaman yönetimi sorunlarına odaklanılabilir. Eğer dikkat dağınıklığı klinik anlamı olan bir dikkat eksikliğinin parçası olarak değerlendirilirse dikkat sorunlarının hangi, tür ruhsal bozukluğun parçası olduğuna göre ilaç ve davranış düzenlemesi tedavileri önerilebilir.”

Bir önceki yazımız olan Bandırma Web Tasarım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.