"BİRBİRİMİZLE MÜCADELE EDEREK ZAMAN KAYBEDEMEYİZ" | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

“BİRBİRİMİZLE MÜCADELE EDEREK ZAMAN KAYBEDEMEYİZ”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen Ahilik Haftası törenlerinde yaptığı konuşmadan şunları söyledi:

“Biz Türklerin altı binyıldır tarih sahnesinde oluşunun önemli bir sebebi kültür değerlerini korumamızdan ileri gelir. Bu kültür değerlerinin özü; Ahilik Kültürü ile doğrudan ilişkilidir.

İnsan haklarına saygı, kadının toplumdaki saygın yeri, misafirperverlik, bir tehlikeye karşı birlik oluşturmak, dayanışma, yardımlaşma gibi birçok insani değer, bugünkü tabiri ile evrensel değerlerin izleri geçmişimizde de mevcuttur. Atalarımız bu değerler etrafında çağın en yüksek medeniyetini kurmuşlardır. Ahilik tüm bu değerleri kaynaştıran ve hayata geçirilmesini sağlayan bir yeniliktir. Biz Türklerin Rönesansıdır. Ahilik anlayışı, toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır. Ahilik sivil toplum kuruluşlarının en eski bir modelidir. Ahiler, daima toplum yararına hizmet yapmışlardır.

Bu anlayışa göre din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkes eşittir. Bugün de ihtiyacımız olan budur. Birlik ve beraberlik içinde yaşama isteğimiz, bize barış ve huzuru getirecektir. Mücadele azmimizi arttıracaktır. Kendi aramızda mücadele etmek, en çok bize zarar verecektir. Önce Türkiye, ardından Biga özelinde, Bigamız için mücadele etme noktasında, tüm sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, esnaflar ve Bigalılar olarak kararlı bir şekilde çalışmak zorundayız. Birbirimizle mücadele ederek zaman kaybedemeyiz.

Bizler de yola çıkarken kendimize hedefler belirlemiştik. Bu hedefler arasında ‘Ekonomisine destek olunmuş bir Biga’ hedefi de yer almaktaydı. Bu hedef doğrultusunda çarşı merkezimizi araç parklarından arındırdık ve açıkhava alışveriş merkezi mantığıyla yeniden düzenledik. Biga Ticaret ve Sanayi Odası ve Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte Biga İndirimli Alışveriş Günleri’ni düzenledik. Esnafımızın daha fazla kazanç sağlamasını hedefledik. Sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte her zaman bir araya geldik ve onlarla birlikte hareket ettik. Bigamızda hem sosyal alanda, hem kültürel alanda hem de ekonomik anlamda katkı sağlayacak çok sayıda yatırım yaptık ve planladık. Sosyal ve kültürel anlamda yaşanan gelişmeler, kentin ekonomisini de etkiler. Kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda yaşanan gelişmeler ise kentin yaşam kalitesini de yükseltir. Yaşanacak Şehir ve mutlu insanların şehri hedeflerimiz de bu nedenle önemlidir.

Bigamızda sivil toplum kuruluşları ile aramızdaki uyum içinde çalışma isteğimizi önemsiyorum. Bu birlikteliği gerçekleştiren, gerçekleştirme isteği ile hareket eden tüm sivil toplum kuruluşu temsilcilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Her zaman anlatırım. Köklü bir tarihi birikime sahip olan ilçemizin esnaflık geleneği de uzun bir tarihi süreçte oluşmuştur. Bu nedenle çevre il ve ilçelerden insanlar çocuklarını Biga’ya esnaflık öğrensin diye göndermişlerdir.

Ahilik geleneğine göre bir ahinin; alnı açık olmalı, eli açık, cömert, yardımsever olmalı, Sofrası, kapısı açık olmalı, nesi varsa misafiriyle paylaşmalıdır. Ahi, dilini yalandan, gıybetten, iftiradan bağlamalı, gözünü ayıp aramaktan, elini haramdan bağlamalı, belini bağlamalı, kimsenin namusuna göz dikmemelidir.

Biga esnafımız da çalışkandır, cömerttir, zanaatkardır. Ahilik kültürünün kurucusu Ahi Evran başta olmak üzere; alnı açık, sofrası açık, gönlü açık esnaflarımız ve onların temsilcileri olan sivil toplum kuruluşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutlar, bereketli ve bol kazançlı işler dilerim.”

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.