BANDIRMA'NIN KAZI ÇİLESİ | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

BANDIRMA’NIN KAZI ÇİLESİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

 

BANDIRMA’NIN KAZI ÇİLESİ

Yerel seçimlerle birlikte hayata geçen Büyükşehir Yasasıyla Bandırma Belediyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi görev ve yetki alanları değişti. Bu değişikliklerden biri de şehir içi kazılar ve tamiratlarıyla ilgili.

ŞEHİR İÇİ KAZILAR

Bandırma kent içinde yapılacak kazıların kazı büyüklüğüne göre tamir ücreti alınır. Örneğin bir inşaat kazı yapacaksa yapacağı kazının tamirat ücreti öder. Kazı paraları Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan AYKOME’ye yatırılır. Elektrik, Doğalgaz, inşaat ve benzeri kazıların tamiratı bu birime yatırılır. BASKİ kazıları da aynı şekilde.

 

TAMİRATI ZOR KAZILAR

Büyükşehir yasasından önce su ve kanalizasyon için yapılacak kazılar özenle açılıyordu. Asfalt kazılarında önce asfalt kesme makinasıyla düz bir şekilde asfaltlar kesilirdi. Kazı yapılacak alan parke ise önce parke taşları çıkarılır ve bir kenara konurdu. Ancak BASKİ kazılarında asfaltlar kepçelerle gelişigüzel kırılıyor. Parke taşları alınmadan kazılıyor. Kazı esnasındaki çalışmalar sonrasını da etkiliyor. BASKİ kazılarında daha dikkatli olmalıdır. Böylece kaparken de daha iyi uygulama yapılmış olur.

 

KAZILAN YERLERİN DURUMU

Aradan geçen uzunca bir zaman olmasına rağmen şehir içinde yapılan kazıların tamir edilmediğini görüyoruz. İki belediye arasında görev ve yetki konusunda bilgi sahibi olmayan vatandaşlarımız eski alışkanlıklarıyla tamiratları Bandırma Belediyesinden beklemektedir. Tamir edilmeyen çukurlardan zarar gören halkımız Bandırma Belediyesini sorumlu tutmaktadır. Ben şahsen Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bizi vatandaşımıza kötü göstermek için özellikle yapmadığını düşünmek istemiyorum. Ancak bu kadar uzun süredir yapılmayan tamiratlar akıllara Bandırma Belediyesini mağdur etmek için özellikle yapılıyor düşüncesini de getirmiyor değil. Kazı çalışmalarındaki sorumsuzlukların araç sahiplerinin ve küçük çocukların anlık dikkatsizliği ile büyük kaza ve yaralanmalara sebep olabileceğini görüyoruz. Bu konuda sorumluların acil müdahalelerini bekliyoruz.

 

BU SORUMLULUĞU BİZ ALALIM DEMİŞTİK

Şehir içinde yapılan kazıların tamiratlarını Bandırma Belediyesi olarak üstlenmek istediğimizi Büyükşehir Meclisinde ve dilekçe ile defalarca istedik. Ancak, Büyükşehir şehiriçi kazıların tamiratı için ihaleye çıktıklarını ve kendilerinin halledeceklerini ifade ettiler. Geçen süre içinde Bandırma Halkının mağdur edildiğini görüyoruz.

 

ÜCRETİNİ ALMADAN TAMİR EDİYORUZ

Kazıların paralarını almadığımız halde vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bugüne kadar birçok çukura müdahale ederek tamiratını yaptık. Ancak, o işi yapmakla mükellef olan ve kazı paralarını alan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tamiratları biran önce yapmalıdır.

 

KAZILAR TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Kazılıp kapatılmayan çukurlar, araçları yıpratıp vatandaşlarımıza maddi zarara uğratıyor. Su işlerinin BASKİ’ye geçtiği günden beri Bandırmanın yollarını tahrip ettiler. Arayıp söylediğimizde yarın kapatacaklarını söyleyip 1 ay çukuru kapatmıyorlar. En sonunda biz kendimiz gidip kapatıyoruz. Asfaltla kapatmaları gereken yerleri de mıcırla doldurup bırakıp Bandırmalıları mağdur ediyorlar. İşin parasını alıp laikiyle yapmıyorlar. Kısacası Bandırmalılar ve Bandırma Belediyesi haksızlığa uğramaktadır.

 

HİZMETTE SİYASET OLMAZ

Bandırma Belediyesinde hizmet etmek için bizi seçen vatandaşlarımız, Balıkesir geneli için hizmet etmek için farklı bir siyasi görüşü uygun bulmuştur. Bizlere düşen ayrım yapmadan hizmet etmektir. Biz, oy hesabı yapmadan tüm kırsal mahallelerimizin bizim sorumluluğunda olan iç yollarını yapıyor, mezarlıkları onarıyor, çocuk parkları yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi de aynı şekilde ötekileştirmeden tüm ilçelere eşit düzeyde hizmet etmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.