BALIKESİR'E İL DIŞINDAN GİRİŞ YASAĞI UZATILDI MI? | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

BALIKESİR’E İL DIŞINDAN GİRİŞ YASAĞI UZATILDI MI?

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Hıfzıssıhha Kurulunun kararı ile Balıkesir’e giriş ve çıkış yasağı 15 gün süreyle uzatıldı. Yapılan açıklamada  “Balıkesir İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Ersin Yazıcı Başkanlığında 04.05.2020 tarihinde kurul üyelerinin katılımıyla toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.” denildi.

İŞTE ALINAN KARARLAR
Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak hayati önem taşımaktadır. Aksi halde virüsün yayılımı hızlanacak bu nedenle vaka sayısı buna bağlı olarak tedavi gereksinimi duyacak kişi sayısı artacak; böylelikle vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riski yükselecek ve bu durum toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.
İl Hıfzıssıhha Kurulunun 18.04.2020 tarih ve 2020/23 sayılı kararı ile sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak adına ilimize kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 gün süreyle sınırlandırılmış/yasaklanmış ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun 03.05.2020 tarih ve 2020/27 sayılı kararı ile bahse konu kısıtlamanın süresi 04.05.2020 Pazartesi günü saat 24.00’a kadar uzatılmıştı.
Gelinen noktada vaka artış hızı, anılan salgının etkilerindeki azalma, iyileşen vaka sayısında görülen artış, yoğun bakım ve entübe hasta sayısındaki azalma vb. yönde kaydedilen olumlu gelişmeler ile birlikte ikinci bir dalga salgın ile ortaya çıkabilecek olası riskler çerçevesinde ilimize giriş/çıkış kısıtlamasına yönelik alınan/alınacak tedbirler Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda 04.05.2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilerek; Balıkesir’e yapılacak tüm giriş/çıkışlar için getirilen kısıtlama uygulamasının devamına, kararlaştırılmıştır.
Bu kapsamda, 03.04.2020 tarih ve 2020/16 ve 04.04.2020 tarih ve 2020/17 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarında belirlenen çerçevede Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca aşağıda belirtilen tedbir kararlarının alınması gerekmiştir.
1) İlimiz sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 4 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 24.00’dan 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’a kadar geçici olarak durdurulacaktır.
2) İlimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacaktır.
3) Şehir giriş-çıkış kısıtlamasına yönelik 03.04.2020 tarih ve 2020/16 ve 04.04.2020 tarih ve 2020/17 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarında belirtilen usul, esas ve istisnalar bu karar ile getirilen kısıtlama dönemi için de geçerli olacaktır
Yukarıda belirtilen tedbirleri uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,
Oy birliği ile karar verilmiştir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Balıkesir Valiliği

Bir önceki yazımız olan YASAKLAR KALKIYOR MU? BAYRAMDA NE OLACAK ?SINAV TARİHLERİ DEĞİŞECEK Mİ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.