foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

AHİLİĞİN TEMELİNDE İNSAN VAR

BALIKESİR AHİLİK
Paylaş
 
Balıkesir Esnaf Odaları ve Sanatkârları Birliği 85 oda başkanı ile birlikte Ahilik Haftası kutlamalarına Atatürk Anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulunarak başlandı. BESOB adına çelengi Başkan Fehmi Erdem koydu. Atatürk Anıtının ardından BESOB yönetimi ve meslek odası başkanları Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret ettiler. BESOB Başkanı Fehmi Erdem Vali Yazıcı’ya kendilerini kabul ettiği için teşekkür etti.

BİZ BÜYÜK BİR MEDENİYETİZ, BÜYÜK BİR MİLLETİZ
Vali Yazıcı da burada yaptığı konuşmada, ” Biz büyük bir medeniyetiz, büyük bir milletiz. Büyük milletlerin gelenekleri vardır.  Büyük millet büyük toplum büyük devlet olmamız için hedeflerimiz var. Sivil toplum kuruluşu olan esnaf odalarının geleneksel bize ait olan bizim milletimize ait güzel gelenekleri devam ettirmenizi bekliyoruz. Birilerine benzeyeceğiz diye onlardan vazgeçmemiz gerekmiyor. Teknoloji değişebilir. Bilim değişir, her şeye değişir. Bize ait bir takım kültürel değerlerin değişmesi gerekmiyor. Biz kendi değerlerimizle yolumuza devam edeceğiz. Tabi ki teknolojiyi ve bilimi de kullanarak, bu konuda herkesin bir şeyler yapmasını bekliyorum. Kaybolmaya yüz tutacak değerleri yaşatacak öğretecek anlatacak hissettirecek bir şeyler yapın. Bunu topluma hizmet olarak düşünün. Bu konuya verilen önem nedeniyle sizlere teşekkür ediyorum. Bu kültürün yaşatılması adına sizlere ihtiyacımız var.”dedi.
Etkinlikler, Ahilik Haftası kutlamaları programı çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi önünden Zağnos Paşa Meydanına dek Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da katıldığı kortej yürüyüşü Mehteran takımı eşliğinde gerçekleştirildi.
Ahilik Haftası nedeniyle Zağnos Paşa Meydanında da bir kutlama programı düzenlendi.

BEN HAYATI O DÜKKÂNDA TANIDIM
Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Ersin Yazıcı, “Ben de bir esnaf çocuğuyum. Babam bir oto boya ustasıydı. Dolayısıyla sizlerin duygularınızı çok yakından bilirim. Esnafımızın, ülkemiz ekonomisi ve toplumsal barış açısından üstlendikleri görev elbette ki çok önemli. Bizler, siz değerli esnafımızın yaşadıkları sıkıntıları çözümlemek için gerekli kararlılığı göstermeye daima hazırız. Allah, Devletimize milletimize zeval vermesin. Ben esnaf çocuğuyum ve bugün Balıkesir’in Valisiyim ve bir esnaf çocuğu olarak gurur duyuyorum. Benim babam 40 yıl esnaflık yaptı. Ben hayatı o dükkânda tanıdım. Belki de hayatın gerçek yüzünü onun o esnaf penceresinden gördüm. Onun için hakikaten esnaflığın ne olduğunu hangi birikimlerde hangi güzel davranışlarda hangi güven ilişkileri ile belirli bir noktaya geldiğini ve insanlarımıza getirdiği hangi güzelliklerin kazandırıldığını yaşamış birisi olarak ayrı bir heyecan duyuyorum. “dedi.

AHİLİK KARDEŞLİKTİR
Ahilik geleneğinin asırlarca devam etmesini dileyen Vali Yazıcı, ” Hepimizin tek gayesi insanoğlunun mutluluğudur. Ahiliğin temelinde insan var. Ahilik teşkilatımız her ne kadar esnafımızın iş yapma, örgütlenme şeklinde dar algılansa da, Ahilik teşkilatı aslında çok doğru bir kültürdür. Sadece bir meslek mensubunun teşkilatlanma ve örgütlenme şeklinin çok ama çok ötesinde bir kültürdür. Ahilik felsefesi, ticarette ve sosyal hayatta doğruluğu, kaliteli üretimi, tüketiciye saygıyı ve iyi ahlakı ilke edinir. Ahilik, bahsedildiği üzere kardeşlik ve diğer bir manasıyla da cömertlik ve yardımseverlik demektir. Geçmişimizden bugüne kadar gelen bir kültür haline gelmiştir. Bu kültürü devam ettirmek ve yaşatmak da bizlere düşüyor. “dedi.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.