foto-deniz1

TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ’NİN YENİ BAŞKANI SEÇİLDİ

Paylaş
 

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığının istifa suretiyle boşalması nedeniyle 6 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen TBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı’nda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Tahir Akyürek oybirliği ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un teşrif ettiği toplantıda çok sayıda belediye başkanı ve meclis üyesinin yanı sıra Birliğimiz tarafından ülkemizde misafir edilen Kolombiya Heyeti de hazır bulundu.

Özhaseki: “İşini iyi niyetle, aşkla ve şevkle yapanın işi rast gider.”

Toplantının açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki seçimin hayırlı olması dileğiyle başladığı konuşmasında, ülkemizdeki yerel yönetimlerin tarihsel sürecinden bahsetti. 21 yıllık belediye başkanlığı tecrübesine atıfta bulunarak belediye başkanlığının zorluklarından bahseden Özhaseki, “Belediye başkanlığı zor bir iş. Herkes çok şey bekliyor. Her çözümü sizden bekliyor. Bazen imkânlarınız el vermiyor, bazen de yasalara takılıyorsunuz. Ancak bir belediye başkanı iyi niyetle, aşkla ve şevkle işine devam ederse Allah da ona yardım eder.“ dedi. Doğu ile Batı toplumlarının yerel yönetim sistemlerini kıyaslayan Özhaseki, ülkemizde de son yıllarda yerel yönetimler alanında önemli adımlar atıldığını hatırlatarak, yerelde verilen yetkilerin Türkiye’nin çok hızlı bir değişim içerisinde olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

Yeni yerel yönetim yasasının avantaj ve dezavantajlarını anlatan Bakan Özhaseki, belediyelerin gelirlerinin artırılması, imar ve personelle ilgili iyileştirilmelere yönelik çalışmaların devam ettiğine dikkat çekti.

İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun selam ve başarı dileklerini ileterek konuşmasına başlayan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ise yerel yönetimlerin sorunlarının çözümlenmesi, deneyimlerin paylaşılması ve belediyelerin halkımıza en iyi hizmeti sunabilmesi için TBB ile bugüne kadar birçok işbirliklerine imza attıklarını hatırlatarak yapılacak seçimin hayırlara vesile olması diledi.

Açılış konuşmalarına müteakip meclis toplantısının gündem maddelerinden “2018 Yılı Bütçesinin Görüşülmesi”, “Yurtdışı İşbirlikleri İçin İzin Verilmesi”, “Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi İçin Yetki Verilmesi” başlıkları karara bağlanarak başkanlık seçimine geçildi.  Muhalefetin aday çıkarmadığı seçimde tek aday olarak gösterilen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Tahir Akyürek, seçim sonucu 345 oyla Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.

Başkan Akyürek: “Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için çalışacağız.”

Seçim sonucunun açıklanması üzerine kürsüye gelerek katılımcılara hitap eden Akyürek, “Bizi aday gösteren ve bu göreve layık gören bütün kardeşlerimize, belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. 1945 yılından bu yana faaliyette olan Türkiye Belediyeler Birliğine geçmişten bugüne hizmet eden bütün başkanlarımıza, meclis üyelerine, encümen üyelerine teşekkür ederken, son birlik başkanımız Kadir Topbaş’a da birlik üyelerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için belediyeler olarak ciddi katkı yapmak durumundayız. Şehirler Türkiye’nin gelişiminin yüzü konumunda. Belediyeler olarak Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için gayret gösteriyoruz. Tüm belediyeler olarak Büyük Türkiye hedefine ulaşıncaya kadar çalışma sözü veriyoruz. Bundan sonra da belediyeler arasındaki işbirliğinin gelişmesi, dayanışmanın artması, deneyim paylaşımının sağlanması, aynı şekilde projelerde birlikte hareket etmenin geliştirilmesi gibi birçok konuda çalışmaya devam edeceğiz. Birlikte görev alan arkadaşlarımız belediyecilik konusunda çok tecrübeli. Onlarla birlikte bundan sonraki süreçte hayırlı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Destekleyen tüm meclis üyelerimize tekrar şükranlarımı arz ediyorum. Hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan 2018 Bandırma Festival Programı Belli Oldu! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.