Şalgamın Beslenmeye Katkısı | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Şalgamın Beslenmeye Katkısı

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Özellikle Akdeniz bölgemiz insanları tarafından et yemekleriyle beraber tüketilen şalgamın, içerisindeki vitaminlerle beslenmeye katkısı oldukça büyüktür.

Ulusal Besin Veritabanı göre, orta ham şalgam 34 kalori, 0 gram yağ ve 1 gram protein 8 gram karbonhidrat içerir. Bir orta şalgam yerseniz günlük C vitamini ihtiyacının % 54’ünü manganez ihtiyacının %8’ini, potasyum ihtiyacının % 7’sini, vitamin B-6, folat ve bakır ihtiyacının % 5’ini karşılarsınız.

Yüksek lifli yiyeceklerden olan şalgam, bağırsağın hareketlerini daha kolay yaparak divertikülit flare-up sıklığının azaltılmasını sağlar. Şalgamın faydaları lif dolu olması nedeniyle beslenmede önem taşır. Pişmiş şalgamın bir fincanında 4 gram lif bulunur.

Şalgamın Vücuda Etkileri

Kan basıncını düşürür

İngiliz Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, şalgam ve lahana gibi nitrat içeren gıdalar, kan basıncını azaltır ve trombosit agregasyonunu inhibe eder. Bu nedenle kalbin korunması veya endotel disfonksiyonu iyileştirilmesi dahil olmak üzere birçok vasküler yarar sağlar. Genel olarak, şalgamda kan basıncına katkı sağlayan potasyum yer alır.

Kanserle savaşır

1980’lerden bu yana, şalgam, karnabahar ve lahana gibi sebzelerden yüksek miktarda tüketen kişiler incelenmiştir ve kanser riskinin bu kişilerde azaldığı tespit edilmiştir. Daha yakın zamanlarda, araştırmacılar turpgillerden olan acı lokma sebzelerin sulforaphane bileşikleri sayesinde bitkinin kanser mücadele gücü verdiği ortaya koyulmuştur.

Kanseri engellemek için çalışmalar sülforafanın yeteneği üzerinden yapılmıştır ve umut verici sonuçlar melanom, özofagus, prostat ve pankreas da dahil olmak üzere birçok kanser türlerini yok etmeyle bağlantılı çıkmıştır.

Kilo kaybı, sindirim ve detoks

Lifli şalgam ve diğer sebzelerden daha düşük kaloriye sahiptir. Yüksek lifli yemek yemek kan şekeri dengede tutar. Şalgamın içeriği kabızlığı önler ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenlilik sağlar. Düzenli ve yeterli bağırsak hareketleri ile toksinlerin safra ve dışkı yoluyla atılımı için çok önemlidir.

Son çalışmalar, kardiyovasküler hastalık, diyabet, kanser ve aşırı şişmanlık gibi iltihaba bağlı durumların ortaya çıkma riskini azaltmak, bağışıklık sistemi ve inflamasyon regülasyonunda rol oynayabileceğini göstermektedir.

Bakım

Yeterli C vitamini alımı UV ışık hasarlarına karşı cildi korur. Turunçgiller de şalgam gibi zararlı ışınlara karşı artırılmış koruma sağlar. Ayrıca göz sağlığını korumak için önemli bir besindir. Günde iki adet şalgam yiyerek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Şalgam tüketecekseniz küçük ve ağır olanları seçmelisiniz. Genç ve küçük şekilde hasat edilmiş olanlar daha tatlı ve daha lezzetli olacaktır. Şalgam büyüdükçe tadı daha baharatlı olur ve odunsu olacağı için yenmede zorluk çıkarır. Parlak renkli ve taze olan yeşil üstleri arayın ve yeşillerini salatada kullanın. Faydalarızararları.com adresinden şalgam için detaylı her bilgiye ulaşabilirsiniz. Şalgamı aldıktan sonra patates gibi loş alanda saklamayı unutmayınız. Yıkamadan önce üzerini soyunuz ve o şekilde iyice yıkayınız. Soyarak saydamın lezzetli tabakasının keyfini çıkarabilirsiniz. Çiğ tüketmek istemiyorsanız da kavurarak şalgamın kalitesini ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca püre haline getirerek de tüketebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Ekşi Sözlük Platformunda Blog, Forum Reklam Tanıtım ve Yayınlama Ücretleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.