"ÖZGÜR BASIN BİR ÜLKEDE DEMOKRASİNİN VARLIĞININ KANITIDIR" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

“ÖZGÜR BASIN BİR ÜLKEDE DEMOKRASİNİN VARLIĞININ KANITIDIR”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Dünya Özgür Gazeteciler günü dolayısıyla, bir mesaj yayınlayan CHP Balıkesir Milletvekili ve PM üyesi Mehmet TÜM, “159 gazetecisi hapishanelerde olan, yüzlerce yayın kuruluşunun hiçbir yargı kararı olmadan kapatıldığı bir ülkede demokrasiden söz edilebilir mi” dedi.

Mehmet Tüm ,yazılı olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi.

“ Özgür basın, özgür gazeteci bir ülkede demokrasinin varlığının kanıtıdır. Medyası özgür olmayan toplumlar, doğruyu değil, iktidarların istediği haberleri alır bilgileri , doğruymuş gibi öğrenirler.

AKP nin basın üzerinde kurmuş olduğu baskı ve yıldırma politikası ülkeyi dünya özgürlük liginde en alt lige indirmiştir. Ne yazık ki Türkiye 199 ülke arasında 163 üncü sıra da yer alarak Angola ve Myanmar Çad ve Zimbabve’nin gerisine düşmüştür. Avrupa sonuncusu olan , Ülkemize bu durum yakışmamıştır. Türkiye bir an önce bu durumdan kurtulmalıdır. OHAL başlı başına bir baskı düzenidir, İktidar OHALi basını susturma aracı olarak kullanmaktan bir an önce vazgeçmelidir.

Gazetecilik, iktidarlarla iç içe , birlikte iş kotarmak değildir. Cebinde gazeteci kimliği olan, titrinde bu unvanı taşıyan kimi gazeteci yazar ve medya mensupları, bir an önce mesleklerinin gereğini yerine getirerek , iktidarın değil halkın yanında olmadırlar. Öncelikle meslek onurlarını korumalı ve sahip çıkmalıdırlar. Yandaş olarak gazetecilik yapılamaz.

Bütün zor koşullara karşın meslek onurlarından asla ödün vermeyen , bu uğurda her türlü bedeli göze alarak özgür gazetecilik yapmaya çalışan, tüm basın mensuplarının “özgür Gazeteciler” gününü kutluyor, ceza evlerinde olan gazeteci dostlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.