Migren, son yıllarda yaşam kalitesini düşüren, hatta depresyona neden olabilen yaygın bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde birçok hasta için dayanılmaz hale gelen migren ağrıları yanlış beslenme ile tetiklenirken, sağlıklı bir diyet programı uygulamak migrenle etkin mücadele sağlayabiliyor. Diyetisyen Ceylan Özateş, migren tedavisinde beslenmenin önemi ve migren ağrılarını hafifletici öneriler hakkında bilgi verdi.

Sigara kullanımı migreni tetikliyor

Migren atağı başladığında kişi dayanılmaz bir ağrı hisseder ve karanlık bir ortamda uyumak, dinlenmek ister. Karanlık ve sessiz bir odada uyumak migren ağrılarını hafifletir hatta tamamen ortadan kaldırabilir. Ancak bazı hastalarda bu uygulamalar yanıt vermeyebilir. Ataklar günlerce sürebilir. Sigara kullanımı, aşırı stres, yorgunluk, uzun süre bilgisayar ve televizyon karşısında bulunmak migren hastaları için atakları tetikleyici nedenlerdir.

Migren hastaları beslenmesine dikkat etmeli

Migrende, atakları tetiklediği düşünülen besinlerden kaçınılması, dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve aşırı yorgunluktan kaçınma ile öğün atlamama gibi önlemlerin atakları azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Yalnızca beslenmeye dikkat etmek bile ağrılarda %30’luk bir azalma sağlayabilir. Migren ataklarının sayısını ve şiddetini tetiklediği bilinen besinlerden uzak durmak, hastanın yaşam kalitesini yükseltmektedir. Ancak bu besinler her hasta için aynı etkiyi yapmayabilir. Bu nedenle hastanın vücudunu iyi tanıması ve ağrılarını artıran besinleri belirleyerek ona göre önlem alması gerekir.

Migren hastaları bu besinlerden uzak durmalı

– Peynir ( sert, yıllanmış, tütsülenmiş ve bekletilmiş tuzlu olanlar)
– Alkollü içecekler
– Sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, işkembe, sucuk, salam, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünler)
– Deniz ürünleri (kalamar, karides, midye)
– Konserve besinler
– Turunçgiller (portakal, mandalina, greyfurt, limon)
– Yağlı ve baharatlı yiyecekler
– Kafeinli içecekler (çay, kahve, asitli içecekler)
– İncir, kuru üzüm, avokado, muz, kırmızı erik, çikolata, maya.
– Ekşi krema
– Fıstık ezmesi
– Kuru meyve içeren ekmekler
– Bazı baklagiller (kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri)