foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

KARESİ’NİN HÜNERLİ ELLERİ GELENEKSEL EL SANATLARI YARIŞMASI

KARESİ
Paylaş
 

Karesi Kent Konseyi tarafından düzenlenen ve Karesi Belediyesi’nin desteklediği, bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen Karesi’nin Hünerli Elleri Geleneksel El Sanatları Yarışması sonuçlandı. 8 dalda düzenlenen yarışmada 161 eser, 25 uzman jüri tarafından değerlendirildi.

Geleneksel sanatları yaşatmak, Karesi’nin turizm ve kültürel gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yarışma keçe, tezhip, Hüsn-i Hat, minyatür, ebru, çini, Balıkesir Pullusu ve kırkyama olmak üzere 8 ayrı dalda yapıldı. Yarışamaya katılan toplam 161 eser, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen alanında uzman 25 jüri üyesi tarafından değerlendirildi. Geleneksel sanatları yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmayı, sanatçıları gelenekten yararlanarak üretmeye teşvik etmeyi hedefleyen Karesi’nin Hünerli Elleri Geleneksel El Sanatları Yarışması’na uluslararası düzeyde katılım oldu. Yarışma ilgili sonuçların detaylarına www.karesi.bel.tr ve www.karesikentkonseyi.org adreslerinden ulaşılabiliyor.

YARIŞMADA İLK 3
Kırkyama’da İstanbul’dan Rüveyda Erdem birinci olurken; ikinci Balıkesir’den Şükran Karasu, üçüncü ise Kocaeli’nden Güzide Cineviz oldu.

Minyatür’de Bursa’dan Gülsün Süğüt ikinci, Yalova’dan Fatma Zehra Aktaş üçüncü olurken; Ankara’dan Banu Candoğan ve Yücel Aksu Albayrak mansiyon ödülü, Antalya’dan Ceren Çincoil ise teşvik ödülü kazandı.

Tezhip dalında Ankara’dan Funda Karakaş birinci, Canan Anısoy ikinci, Canan Kırıköz üçüncü olurken; Balıkesir Pullusu’nda ise Selda Küçük birinci, Aydan Yıldırım ikinci, Vildan Genç üçüncü oldu. Ayrıca bu kategoride Hacer Güzgün de Ustaya Saygı Ödülü için hak kazandı.

Çini dalında Balıkesir’den Ayşe Aygün birinci, Kütahya’dan Saadet Aydoğdu ikinci, Kütahya’dan Mihriye Coşğun üçüncü olurken; Ebru’da ise İzmir’den Gülcan Ulu birinci, İstanbul’dan Nesihan Sarıhasanoğlu ikinci, Bursa’dan Elif Aydın üçünü oldu.

Hüsn-i Hat dalında Konya’dan Nihat Kağnıcı birinci, İstanbul’dan Özlem Çetindamar ikinci, Konya’dan Abdürrahim Kahya üçüncü olurken; Keçe’de ise Konya’dan Yunus Girgiç birinci, Aydın’dan Nuran Delgen ikinci, İstanbul’dan Veronika Cansever üçüncü oldu.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.