KADIN,YAŞAM,ÖZGÜRLÜK ! | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

KADIN,YAŞAM,ÖZGÜRLÜK !

Paylaş
 

Bandırma’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yürüyüş yapan kadınlar, hep bir ağızdan “Kadın, yaşam, özgürlük!” diye haykırdı.

Bandırma’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Bandırma Emekçi Kadınlar Platformu öncülüğünde yürüyüş gerçekleştirildi. Çok sayıda kadının katıldığı yürüyüşe Belediye Başkanı Dursun Mirza ve CHP Balıkesir Milletvekili Dursun Mirza’da destek verdi. Kadınlar, eşitlik ve özgürlük istemlerini “Kadın, yaşam, özgürlük!”, “Çocuk gelin istemiyoruz!”, “Dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa!” sloganlarını haykırarak dile getirdi ve taleplerini içeren dövizler taşıdı.

“Mücadeleye çağırıyoruz”

İDO İskelesi önünden başlayan eylem Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile devam etti. Basın açıklamasını yapan Bandırma Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bahar Güzel, kadınlar yasal düzenlemelere karşın fiziki, duygusal ve ekonomik şiddetle karşı karşıya olduğunu kaydederek “Hukukun üstünlüğünü, eşit yurttaşlığı, insan haklarını ve demokrasiyi yerleştirmek için kadına yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti silmek zorundayız. Erkek egemen adaleti değil, gerçek adaleti hakim kılmak için kadın-erkek herkesi omuz omuza bu mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Bandırma Emekçi Kadınlar Platformu adına konuşan Semiha Aydın ise 8 Mart’ın tarihsel önemine dikkat çekerek “Hala eşitlik mücadelesi veren biz kadınlar, ‘emekçi’ kelimesinden korkar konuma getirilmeye çalışılıyoruz” dedi. Aydoğan, daha sonra şu ifadeleri kullandı:

BANDIRMABANDIRMA1BANDIRMA2BANDIRMA3

“Gelinen nokta hiç iç açıcı değil”

“Biz kadınlar açısından gelinen nokta hiç iç açıcı değil, kadını iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırmayı hedefleyen, kadına yönelik şiddeti besleyen, tacizi ve tecavüzü yok sayan, yüzde 1400 oranında artan kadın cinayetlerini görmezden gelen siyasi iktidar, kadının adının olmadığı anayasa paketi ile geri dönüşü olmayan bir tuzağın içine bizleri çekmek istemektedir. Yap-boz tahtası haline getirdiği eğitim sisteminde, sadece 2015-16 eğitim-öğretim yılında 143 bin 62 kız çocuğu okula devam etmemiştir. Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu zorla evlendirilmiş, tacize ve tecavüze uğramıştır.”

Basın açıklamasının ardından Bizim Çocuklarımız Sanat, Kültür ve Doğa Derneği’nin 8 Mart için hazırladığı dans gösterisine geçildi. İki kadının yaptığı dans gösterisi meydandaki kadınlar tarafından alkışlarla karşılandı. Çınarlı Çağdaş Gençlik Derneği de çocuklardan oluşan ritim grubu ile eyleme destek verdi.

Belediye Başkanı Dursun Mirza ve CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm yaptıkları konuşmalarla kadınları kutladı.

Eylem, halaylar eşliğinde sona erdirildi.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.