Kadına Şiddete Dikkat Çekti | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

Kadına Şiddete Dikkat Çekti

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Balıkesir sorumlusu Necla Ast Demokrasi Meydanında yaptığı basın açıklamasında ” Haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz Laiklik için direneceğiz” dedi.

Balıkesir Demokrasi Meydanında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasında konuşan Necla Ast ” Bizler her güne yaşamı pahasına hakları için mücadele eden kadınların hikayeleriyle uyanıyoruz. Her yaştan kadın boşanmak istediği için öldürülüyor, kendi hayatına dair karar almak isterken işkenceye maruz kalıyor, bir erkeğin cinsel saldırısına direndiği için yaşamından oluyor, cinsel kimliğinden ötürü linç ediliyor, şort giydiği için tehditlerle darp ediliyor. Nil Güloğlu, Emine Demirtaş, Kader Kaya, Hande Kader, Ayşegül Terzi ve daha niceleri. Şort giydiğimiz için dahi saldırıya açık hale geldiğimiz çok baskıcı bir dönemdeyiz. Ancak bu baskılar karşısında kadınlar susmuyor daha fazla birbirine sahip çıkıyor. Gençler okullarındaki cinsel şiddeti ortaya çıkarıyor, tüm güçlüğe rağmen kadınlar boşanmaktan vazgeçmiyor. Tüm kadınlar hayatın zorluklarına rağmen mücadeleci ve hakları için direnmeye devam ediyor. Tüm kadınların sesi oluyor, kadınların karşısına çıkan 10 temel mücadele alanlarımız için, özgürlüğümüze kast edilen bu günlerde 30 ilde eylemdeyiz, tüm illerde bir araya geliyoruz” dedi.

Cinsel şiddete çözüm

Bazı hakları elde edene kadar laiklik mücadelesini sürdüreceklerinin altını çizen Ast ” Boşanma hakkımızı elde etmek için, idam değil “Özgecan Yasası” için, Nefret cinayetlerinin son bulması için, Cinsel şiddete çözüm” diye sunulan “Hadım Yönetmeliğinin” kaldırılması için, Çocuk istismarını durdurmak ve AYM kararının iptali için, İşyerinde tacizin son bulması için, Üreme hakları, siyasette ve her alanda kendi kararı için, Okurken ayrımcılığa, şiddete uğrayan ve eğitimden mahrum bırakılan öğrenci kadınlar için, Kadınlar için hayati olan laiklik için, En çok kadınları vuran savaş ortamına karşı mücadeleye devam edeceğiz, özgürlüğümüz için laiklik mücadelesini sürdüreceğiz. Mücadelemizle yakın zamanda Ayşegül terziye saldıran kişi tutuklandı. Bir kadının nasıl bir kıyafetle dolaşacağına kimse karar veremez ve mırıldanamaz. Bizlerin kendi hayatımıza dair aldığımız en ufak karara karşı, IŞİD zihniyetleriyle saldıranların ilk hedefi laiklik oluyor. Çünkü laiklik, tırnaklarımızla kazıyarak elde ettiğimiz modern haklarımızı savunabilmemizin temelidir” şeklinde konuştu.

Kadın düşmanlarına sesleniyoruz

Laikliğin, her kadının kendi yaşam şekline göre istediği kıyafeti giyebilmesi olduğunu savunan Ast “Laiklik, bizler için tıpkı IŞİD’den kurtulunca çarşaflarını yırtan kadınların renkli elbiseleri gibidir! ve daha fazlasıdır. Laiklik yoksa, ne boşanma hakkımızdan ne eğitim hakkımızdan ne kıyafet özgürlüğümüzden ne cinsel yönelimlerimize dair özgürce alabildiğimiz kararlarımızdan bahsedebiliriz. Dün bir kadın olarak sus diyenler, bugün çocuk doğurmazsan eksiksin, erkeğine itaat et diye bizlere seslenirken; içindeki şiddeti bu sözlerden destek alarak kadınlara zarar veren erkeklerin sırtlarını sıvazlıyor. Biz Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar olarak, tüm meydanlardan bu kadın düşmanlarına sesleniyoruz. Değil mırıldanmak bizlerin kendi hayatımıza dair verdiğimiz kararlar ve modern haklarımız için ağzınızı dahi açamazsınız. Bizler başta yaşam hakkımız olmak üzere tüm haklarımızı savunmaya bu meydanlardan devam edeceğiz. Çocuklar için, trans kadın kardeşlerimiz için ve dünyanın tüm kadınlarıyla tüm kadınlar için haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz, laiklik için direneceğiz” dedi. Konuşmanın ardında gurup sloganlar attıktan sonra dağıldı

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.