Hava ile ilgili tıbbi çalışmalar yapmak zordur. Diğer değişkenler için olduğu gibi hava durumunu kontrol edemezsiniz, bu nedenle tutarlı kontrollü çalışmalar oluşturmaya çalışmak zordur. Aynı zamanda, havanın hangi yönünün ağrıya neden olabileceği konusunda kesin olarak bilgi vermek zordur. Bu sınırlamalar hava kaynaklı eklem ağrısına ilişkin kararın henüz net olmadığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, bunun neden olabileceği konusunda pek çok tıbbi teori vardır.

Eklem ağrısı için sorunlu hava koşulları

Soğuk, yağmurlu veya nemli hava, eklem ağrılarınızı tetikleyebilir.

Düşük barometrik basınç: Bu, hava basıncı veya üstümüzdeki havanın ağırlığıdır. Teoriler düşük barometrik basıncın eklemleri etkileyebileceğini göstermektedir.
Düşük sıcaklıklar: Soğuk hava da sıklıkla eklem ağrısını tetikleyebilir. Sıcaklıktaki değişiklikler özellikle eklemlerdeki sıvıyı etkileyebilir.
Yüksek nem/yağış: Nem ve yağış, özellikle de yağmur yaygın olarak eklem ağrılarını tetikleyici olarak kabul edilir.

Barometrik basınç teorisi

Bilim adamları, eklem sıvılarınızın barometrik basınçtaki değişikliklere duyarlı olduğuna inanıyor. Barometrik basınç değiştiğinde tendonlarınız, kaslarınız ve dokularınızın genişler veya büzüşür ve ağrıya neden olabilir. Barometrik basınç düşük olduğunda, eklem sıvılarının daha az basınç altında kaldığını ve böylece şişerek iltihaplandığı düşünülüyor. Sıvıların iltihabı ile daha sonra kaslar da etkilenir. Düşük barometrik basınç genellikle fırtına öncesi meydana geldiğinden, çoğu hasta eklem ağrısının hava durumundan etikelndiğini düşünür.

Sıcaklık teorisi

Hastalar ayrıca daha düşük sıcaklıklarda eklem ağrısı olduğunu da bildirmişlerdir. Yine, buradaki anahtar eklem sıvılarıdır. Araştırmacılar, düşük sıcaklıklarda eklem sıvılarının daha yoğun hale geldiğini düşünüyor. Bu, eklemlerinizin normalden daha sert ve daha az esnek olmasına yol açar. Özellikle, ani düşük sıcaklıklar bu durgun eklem hissine neden olabilir.

Nem/yağış teorisi

Nem ve yağış, eklem ağrısına ilişkin diğer bir yaygın teoridir. Yağış çoğu zaman düşük barometrik basınç içerdiğinden, koşulları ayırmak zordur.

Kan akışı teorisi

Bazı araştırmalar, soğuk havalarda vücudun kalp ve akciğerler gibi en kritik organları kullanarak ısıyı korumaya çalıştığını göstermektedir. Bu, vücudun diğer bölgelerinin, özellikle bacaklardaki, dizlerdeki ve ellerdeki eklemleri etkileyebilecek uç noktalar daha sınırlı kan akışı olmasına yol açar.

Hareketsizlik teorisi

En yaygın teori yağmurlu veya soğuk hava gibi kötü havalarda insanların daha çok kapalı alanlarda kaldıkları ve aktif olmadıklarıdır. Bu hareketsizlik, eklemlerin hareket etmemesi nedeniyle sert ve ağrılı olmalarına neden olur.

Hava kaynaklı eklem ağrıları nasıl rahatlatılır

Havanın neden olduğu eklem ağrıları hakkında çalışılacak çok şey olsa da, gerçek şu ki, insanlar soğuk ve yağışlı günleri acı ile ilişkilendirmeye devam ediyor. Bu etki artrit hastalarında gerçektir, bu nedenle hava kaynaklı eklem ağrısını nasıl azaltacağınız ve böyle günlerde nasıl rahat edebileceğinizi bilmeniz önemlidir.

Ağrıyı rahatlatabilmek için bazı önleyici stratejiler:

Sıcak kalmak: Vücudunuzu sıcak ve rahat tutarak kan akışını hızlandırabilirsiniz. Dışarıya çıkarken çorap ve eldiven giydiğinizden emin olun. Ilık bir banyo yapmayı ya da geceleri sıcak su şişesi kullanmayı düşünebilirsiniz.
Aktif kalmak: Yağmurlu günlerde bile, eklemlerinizi hareket ettirmek ve sertleşmelerini veya gerilmelerini engellemek için bir yol bulmaya çalışın. Evde esneme harektleri veya yoga yapabilirsiniz.
İyi dinlen: Geceleri iyi uyuduğunuzdan emin olun. Ekran süresini sınırlandırın ve rahatlatıcı müzik dinleyin. Eklem ağrılarından uzak kalabilmek için dinlenin.
İltihap önleyici bir diyet: Beslenme tarzınız eklemlerinizi ağır şekilde etkileyebilir. Havanın neden olduğu eklem ağrısından kaçınmak için beslenmenize dikkat edin. İşlenmiş gıdaları kesin ve taze meyveler, sebzeler, balıklar, kepekli tahıllar ve zeytinyağı ağırlıklı beslenin.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net