GÖBEL MODERN BİR MEZBAHA KAZANDI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

GÖBEL MODERN BİR MEZBAHA KAZANDI

Paylaş
 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Susurluk ilçesinde kurulu bulunan, kentin en eski mezbahalarından olan Göbel Mezbahası, Yap – İşlet – Devret modeliyle yenilenerek Medist Et Entegre Tesisi adıyla hizmete açıldı. Susurluk’un Göbel Mahallesi’ndeki tesisin yeniden faaliyete geçmesi nedeniyle düzenlenen törene, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Milletvekili Yıldız Seferinoğlu, Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, İsmail Aydın, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, HSYK Genel Sekreteri Bilgin Başaran, Susurluk Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ve Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ve çok sayıda davetli katıldı.

GÖBEL MEZBAHASI 10 MİLYON LİRALIK YATIRIM İLE YENİLENDİ

Törenin açılış konuşmasını yapan Medist Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özcan, Balıkesir’in hayvansal üretimde Türkiye’nin en önemli merkezlerinin başında geldiğini belirterek, kendilerinin bu sektörde faaliyet gösteren bir firma olarak, Balıkesir etinin pazardaki değeri ve öneminin bilincinde olduklarını söyledi.

Balıkesir hayvancılığına katkı sağlamak ve markanın değerini artırmak amacıyla kente modern bir entegre tesis kazandırdıklarını ifade eden Özcan, şöyle konuştu: “Kesimhanemiz 5 ay gibi kısa bir sürede 10 milyon lira gibi yatırımla Balıkesir ve ülke ekonomisine kazandırıldı. Kesim kapasitemiz aylık 2 bin 500 büyükbaş ve 26 bin küçükbaştır. Ayrıca tesisimiz, günlük 100 ton karkas et depolama kapasitesine sahiptir. Tesisimiz tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde 110 kişilik bölge insanına istihdam sağlayacaktır. Yatırımımızın gerçekleştirilmesinde bize her daim desteklerini esirgemeyen ve burada yanımızda bulunarak bize güç katan büyüklerimize teşekkür ederim. Bu tesisin ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.”

ÜRETİCİYE VERİLEN DESTEK İKİ KATINA ÇIKIYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Daniş, burada yaptığı konuşmada, Balıkesir’in hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ülkenin önemli şehirlerinden olduğunu belirtti. Bakanlık olarak tarım ve hayvancılıkla ilgili önemli çalışmalara imza attıklarını ifade eden Daniş, bu çalışmalar çerçevesinde sağladıkları desteklerin hem tarım hem de hayvan üreticileri tarafından memnuniyetle karşılandığını dile getirdi.

Daniş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türk çiftçisini kalkındırmadan Türkiye’yi kalkındıramazsınız.” sözünü hatırlatarak, “Üreticilerimize desteğe devam ediyoruz. Önceden 12 ay boyunca aldığı desteklemeyi şimdi üreticimiz iki defada alacak. Bir ekerken bir de biçerken. Yani en fazla finansa, paraya, nakde ihtiyacı olduğu dönemde desteklemesini alacak” diye konuştu.

DANİŞ: “TOPRAĞIMIZI DAHA VERİMLİ HALE GETİRECEĞİZ”

Bugünlerde toprakla ilgili bir çalışma yürüttüklerini anlatan Daniş, şöyle devam etti: “Maalesef topraklarımızda yüzde 4’lerde olması gereken organik madde seviyesi, bu bölgemiz de dahil olmak üzere yüzde 1’lerin altına düşmüş durumda. Dolayısıyla topraktaki organik madde miktarını üretemediğimiz zaman kullandığınız kimyasal gübrenin yüzde 40’ını aslında bitki kullanamıyor ve kirlilik olarak topraklarımızda kalıyor. Dolayısıyla topraklarımızı rehabilite etmek durumundayız. Sayın Bakanımızın talimatıyla 941 havzada toprakta nasıl bir rehabilitasyon çalışmasının yapılacağını da bu havzalarda ilan edeceğiz. Toprağımızı daha verimli hale getireceğiz. Topraktan aldığımızı artık geri vermek durumundayız.”

Daniş, Medist Et Entegre Tesisi’nin bölgeye hayırlı olmasını diledi.

BAŞKAN UĞUR: “GÖBEL MEZBAHASI KASAP OKULU HALİNE GELDİ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur da Göbel’de ilk mezbahanın 1962 yılında açıldığını ve bir dönem Türkiye’nin adeta “kasap okulu” haline geldiğini, burada yetişen kasapların Mekke’de Hac esnasında kurban kestiklerini söyledi.

Medist Hayvancılık firmasının bir süredir kullanılmayan bu tesisi kendilerinden 10 yıllığına kiralayıp, yenileyerek yeniden faaliyete geçirdiğini anlatan Uğur, “Allah onlara hayırlı işler versin. 10 yıl sonra bize, Büyükşehire bırakacak. Bu da yap-işlet-devret-şükret formülü. Kendilerinden Balıkesir merkezde de bir mezbahamız var onu da inşallah yenilerlerse belki onu 10 yıl değil de 20-25 yıl yapabiliriz. Onlardan bu yatırımı da bekliyoruz” dedi.

UĞUR: “BALIKESİR TARIM VE HAYVANCILIĞIN MERKEZİ”

Balıkesir’in tarım ve hayvancılığın merkezi olduğunu ifade eden Başkan Uğur, “Balıkesir’in hayvan varlığı 600 bin büyükbaş, 1 milyon küçükbaş ve 30 milyon kanatlı hayvanımız var. Balıkesir yalnız Balıkesir değil, Türkiye’yi de besleyen il. Şu an Balıkesir’de 28 mezbaha mevcut, bu 28 mezbahanın 8 tanesi özel sektöre ait, 20 mezbaha Büyükşehir’in. Bu 20 mezbahadan 9’unu kiraya vermişiz. 11 mezbaha da küçük mezbaha yönetmeliğine göre yeni kurulan mezbahalar. Mezbahalar tamamen Büyükşehir sorumluluğuna verildi. Mezbahalarımızda 3 bin büyükbaş, 10 bin küçükbaş, 750 bin kanatlı kapasitesine sahip. Halkımız sağlıklı et yesin istiyoruz” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİLERE 15 MİLYON LİRALIK DESTEK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın çiftçi ve üreticilere önemli desteklerde bulunduğunu belirten Başkan Uğur desteklemeleri şöyle sıraladı: “28 adet selektör makinesi desteği: 612.833,00 TL, 25.277 m2 sera naylonu: 46.940,00.TL, 3 adet balıkçı barınağı limanı dip temizliği: 60.632,00 TL, 6.612 adet ergonomik kovan altlığı desteği: 260.000,00 TL, 29 adet Süt soğutma tankı desteği: 1.461.194,00 TL, 1.000 adet Buzağı kulübesi ve aşı desteği:749.300,00 TL, 2 adet mobil yem analiz cihazı desteği: 390.000,00 TL, Sulama borusu, bağcılık tesisi, ceviz soyma mak desteği: 39.861,00, TL, Tıbbi aromatik bitki desteği: 147.034,00 TL, 9 noktada 2015-2016 yılı kurban kesim hizmeti: 1.291.569,00 TL, 10 adet küçük kapasiteli mezbaha hizmeti: 4.500.000,00 TL, Veteriner ve kasap hizmet alımı: 457.445,00 TL, 2014-2015 yılı zeytin sineği mücadelesi: 4.763.973.75 TL olmak üzere  toplam: 14.780.781,00 TL dir”.

“HÜKÜMETİMİZ 14 YILDA BALIKESİR’E BÜYÜK YATIRIMLAR YAPTI”

Balıkesir’in coğrafi konum olarak önemli bir yerde bulunduğunu ifade eden Uğur, “İstanbul- İzmir otoyolu, daha sonra Çanakkale köprüsü, yüksek hızlı tren, havaalanları, barajlar, göletler. Hükümetimizin son 14 yılda yapmış olduğu yatırımlar ile Balıkesir önemli bir konum kazandı. Balıkesir’e hayvancılık, tarım ve sanayi olarak çok büyük talepler var. Biz de bu talepleri bir taraftan karşılamak için Organize Sanayi Bölgemizi büyütüp, gelen yatırımcılara destek olmaya çalışıyoruz. Çevre Şehircilik Bakanlığı yapmış olduğu 1/100 binlik planda arazini yatırımın yüzde 5’ini geçemez diyor. Ama yapmtığımız çalışmada biz Balıkesir’deki bütün bölgeleri parsel parsel çıkarttık ve şimdi hayvancılık için yapılacak yatırımları yüzde 40’yı yüzde 60-70’e kadar çıkarttık. Bu da Türkiye’de sadece Balıkesir’de yapılan ilk uygulama”.

Davetliler, konuşmaların ardından kurdele keserek açılışı yapılan tesisi gezdi.

Bir önceki yazımız olan Kadınlara Yönelik E-ticaret Sitesi Miss Ageless Açıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.