EN GÜZEL KAVUNLAR BU FESTİVALDE | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

EN GÜZEL KAVUNLAR BU FESTİVALDE

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bandırma Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen 3. Kavun Festivali 4 Eylül pazar günü çeşitli etkinliklerle Bandırma’nın Yeşil Çomlu Mahallesinde gerçekleşti.

Bölgemiz sanayinin yanı sıra tarım ve hayvancılıkta da gelişmiş bir yerdir. Bölgemizde ve Yeşil Çomlu’da yetiştirilen kavunları markalaştırmak, Pazar alanını genişletmek ve kavunlarımızı tanıtmak için yapılan festival renkli görüntülere sahne oldu.

Protokolün ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşen Yeşil Çomlu 3. Kavun Festivali Vatan uğruna can vermiş bütün şehitlerimiz için mevlidi şerif okunmasıyla başlandı. Daha sonra 12.30 da bayrak tepe mevkiine kortej yürüyüşü gerçekleştirildi ve bu alana Bandırma Belediyesi katkılarıyla kurulan dev direğe Şanlı Türk Bayrağı İstiklal Marşı eşliğinde gönlere çekildi. Şehitlik anıtına çiçekler bırakıldı.

3. Yeşil Çomlu Kavun Festivali açılışında Yeşil Çomlu Muhtarı Can Toros, CHP Milletvekili Namık Havutça ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza konuşma yaptı.

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza konuşmasında şehit haberlerinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve artık şehit haberleri duymak istemediğini belirtti.

Dursun Mirza bölgemizin lezzetli kavunlarının tanıtılmasında festivalin etkisinin büyük olduğunu, Yeşil Çomlu Kavunlarının her geçen gün daha geniş kitleler tarafından tanındığına dikkat çekti. Dursun Mirza; “Bölgemiz hem sanayi alanında hem de tarım ve hayvancılık alanında gelişmiştir. Et ve et ürünlerimiz, süt ve süt ürünlerimizin yanı sıra ceviz fidanı yetiştiriciliğinde ve kavunda da çok iddialıdır. Çalışkan muhtarımız projeyi üretip bize geldiğinde hemen destekleme kararı verdik. Projeyi daha da geliştirip uygulanmasında destek verdik. İki yıl içerisinde bu festivalin meyvelerini almaya başladık. Kavun Festivalimiz sürdüğü müddetçe bölgemizin ve ürünlerimizin tanınırlığı artacaktır. Bölgemizin çalışkan insanlarının ürettiği ürünler ülkemizin birçok yerinde sofralarda yerini alacaktır. Bizlerde bu festivalin etkisinin büyüyerek sürmesi için katkı vermeye devam edeceğiz. Festivalde emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ediyorum. Çalışkan üreticilerimize bereketli bol kazançlar diliyorum” dedi.

Festival kapsamında yöremize ait “Otantik El Sanatları” ve Ali Dülgerin “Karma” sergileri açıldı.

Mahalle Meydanında festivale katılan vatandaşlara kavun, lokma ve peynir ikramları yapıldı. İkramların ardından kavun yetiştiricilerinin kavunları jüri tarafından değerlendirildi. Kavunlarda dereceye girenlerin ödülleri verildi.

Festivalde dereceye giren yetiştiriciler: Üçüncü 95 puan ile Zeki Şen İkinci 97 puan ile Ruşen Köymen Birinci 100 puan ile İsmail Karaçivi Kavun yarışmalarının ardından çeşitli etkinliklerle Festival devam etti.18:00’da düzenlenen panelde Zeytin ağaçlarında gübreleme, zeytin hastalık ve zararlıları ile mücadele konularında zeytin yetiştiricilerine bilgi verildi. Festivalde sahne alması planlanan Arzu Çelebi ve Çağdaş Suseven’in konserleri şehitler nedeniyle iptal edildi.

Panelin ardından Bayraktepe’de havai fişek gösterileriyle festival son buldu.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.