Dişçi koltuğunun parçaları nelerdir ve ne kadar önemlidir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir diş ünitesi, her diş hekimi profesyonelinin gerekli çalışma aracıdır. Bu diş ünitesi, dişçi koltuğu, tabure, aydınlatma, hidrik kutu, aspirasyon, kreşuar ve aşağıda açıklayacağımız diğer unsurları içeren belirli parçalardan oluşur.

Dişçi koltuğunun hattına, yelpazesine ve markasına göre, bu ürünler farklı olacak ve belirli işlevselliklere sahip olacaktır.

  • Dişçi koltuğu

Dişçi koltuğu hem hasta hem de diş hekimi için her diş ünitesinin en önemli parçalarından biridir. Bu anlamda ergonomi çok önemli bir rol oynamaktadır.

Her sandalye bir koltuk, bir koltuk başlığı, bir sırtlık ve kolçaklardan oluşur. Koltuk, standart bir geleneksel dişçi koltuğu veya diz kırma koltuğu olabilir. İyi bir sandalye seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar; ayarlanabilir, sağlam, kaliteli malzemeden üretilmiş ve ergonomik olmasıdır. Bu durumda koltuğun minimum yüksekliği 400 milimetrede yer almaktadır, çok pozisyonlu mafsallı bir başlığa sahiptir ve kontrol pedalı ve klavyeler aracılığıyla koltuk hareketleri yapılabilmektedir.

  • Tükürük hokkası

Tükürük hokkası, işlem sırasında ağzınızı çalkalamanız ve salya akmanız için dişçi koltuğunun yanına yerleştirilen kaptır. Bu durumda kreşuar fincan porselenden yapılır, çıkarılabilir ve otoklavlanabilir. Buna musluğun çıkarılabilir olduğunu, böylece çok daha basit bir şekilde temizlenebileceğini ekliyoruz.

  • Aspiratör sistemi

Aspiratör, ağızda biriken tükürüğü veya boşluğun küçük parçacıklarını emmek için kullanılan küçük bir tüptür. Sağ elini kullananlarda hem aspirasyon sistemi hem de kreşuar koltuğun soluna, solak ise tam tersi şekilde yerleştirilir.

  • Pedal

Bir diş ünitesindeki pedal, örneğin koltuğun ayarlanması veya su grubunun suyunun etkinleştirilmesi gibi farklı aletlerin dönüşünü etkinleştirmeye hizmet eder.

  • Alet tepsisi veya masa

Alet tepsisi, her profesyonel için en gerekli ve kullanışlı araçlardan biridir. Alet tepsisi, diş hekiminin çalışması için gerekli tüm aletleri barındırır. Her profesyonelin çalışma şekli farklıdır. Kıta sistemini veya kamçıyı tercih eden profesyoneller var, diğerleri askılı hortumları veya arabayı tercih ediyor.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Aç Karnına Tuzlu Su İçmenin İnanılmaz Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dişçi koltuğunun parçaları nelerdir ve ne kadar önemlidir?

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x