"DEVLETİN DİLİ DİPLOMASİ OLMALIDIR" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

”DEVLETİN DİLİ DİPLOMASİ OLMALIDIR”

Paylaş
 

Cumhuriyet Halk Partisi Eski İlçe Başkanlarından Metin Ok, Hollanda ile Türkiye arasındaki gerilimi, İLK HABER gazetesine değerlendirdi.
CHP eski ilçe başkanlarından Metin Ok, Hollanda’da Türk vatandaşlarını hedef alan saldırı ile ilgili İlk Haber’e konuştu. Referandum ve ülke ziyaretlerinin birbirlerinden farklı olaylar olduğuna dikkat çeken Ok, “Bir siyasi partinin bakanının, diğer bir ülkeye ziyaret etmesi kadar doğal bir şey olamaz. Hollanda’nın bu tutumunu doğru bulmuyor ve kınıyorum. Burada dikkat edilmesi gereken konu şu: Hollanda’nın ziyareti reddetmesinin nedenlerine bakmak gerekirdi” dedi.

“Resmi Bir Ağızdan Açıklayan Yok”
Ziyaretin neden kabul edilmediğine dair resmi ağızdan bir açıklama yapılmadığını belirten Ok, “Sorduysalar kamuoyuna açıklamaları gerekir, açılama var ise neden açıklanmadı. Doğrusu ilginç gelebilir. Var olan senaryolar üzerinden konuşulmasını doğru bulmuyorum. Üstelik 2008 yılında yine Ak Parti iktidarının Anayasa’nın 298’inci maddesinde yapılan değişiklikle herhangi bir siyasi parti yurtdışında ve gümrükler de siyasi parti propagandası yapamaz, hükmü ortada iken ısrarla propaganda yapacağım demek kendi kendimiz de çelişkiye düşmektir” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımız sıkıntı yaşayabilir”
Ok, daha sonra şunları söyledi:
“Diğer partilerin daha önce den yurtdışında propaganda yapmak için programlarını iptal etmeleri son derece yerinde olmuştur. Ülkeyi bağlayan gerilimlerden oy kapmak anlayışının, gerilimin tırmandırılmasının, o ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızı da sıkıntıya düşüreceğini asla unutmamak gerekir. Devletin dili diplomasi olmalıdır.”

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.