CHP’Lİ AHMET AKIN: ÇİFTÇİYE SU FAHİŞ FİYATLA SATILIYOR

featured
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. ( Emrah Yorulmaz - Anadolu Ajansı )
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, çiftçilerin tarımsal sulama da yaşadığı sorunlara çözüm beklediğini belirterek, “Bıçak kemiğe dayanmış. Su olmadan tarım olmaz. Olmaz ama şu anda su, en önemli girdilerden biri durumda. Su için çiftçiden fahiş ücretler alınıyor. Su borcu olan çiftçinin de desteklemesinden kesinti yapılıyor. Çiftçinin üzerindeki yük her geçen gün artıyor” dedi.

CHP’li Ahmet Akın, çiftçinin sorunlarının her geçen gün arttığını, artan sorunlar karşısında da yalnız bırakıldığını söyledi. İktidarın “üreten değil, ithal eden” tarımsal politikalar uyguladığını vurgulayan Ahmet Akın, her şeye rağmen canını dişine takıp üreten çiftçinin de ya ürününü satamadığını ya da sattığı üründen kazanamadığını belirtti. “Balıkesir gibi tarımın başkenti bir yerde çiftçi üretemiyor, ürettiğinden kazanamıyorsa burada çok ciddi ve yakıcı bir sorun vardır” diyen Ahmet Akın son birkaç yıldır başta Balıkesir olmak üzere Türkiye genelinde çiftçilerin sulama tarifelerinden şikayetçi olduklarını anlattı. Ahmet Akın şunları söyledi:

“Çiftçilerimiz sulama tarifelerinden şikayetçi. Balıkesir’de aynı DSİ bölge müdürlüğüne bağlı oldukları halde farklı tarifeler uygulanıyor. Hatta sınır komşusu tarlalarda bile farklı su fiyatları uygulanıyor. Mesela, çeltik üretimi yapan çiftçimizden Gönen’de 96 lira Manyas’ta 80 lira alınıyor. Fiyat farklılıklarının yanı sıra ödeme seçenekleri de çiftçilerimize farklı uygulanıyor. Bir ilçede çiftçimize indirim yapılırken diğer ilçede daha pahalı bir su parası alınıyor. Sulama birlikleri tarafından su fiyatları belirlenirken ne ilçe tarım ne de ziraat odalarına sorulmuyor. Çiftçinin bilgisine başvurulmuyor. Bu durumda çiftçi ne yapsın? Bıçak kemiğe dayanmış. Su en önemli girdi haline geldi. Su olmadan tarım olmaz.”

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Avşa Adası Nerede? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CHP’Lİ AHMET AKIN: ÇİFTÇİYE SU FAHİŞ FİYATLA SATILIYOR

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x