ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM BALIKESİR'DEYDİ - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM BALIKESİR’DEYDİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere İlimize geldi.  Sayın Bakanımız, Balıkesir Havalimanında Vali Hasan Şıldak, Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran tarafından karşılandı. Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Avlu, Tren Garı, Çamlık Rekreasyon Alanı ve Tarihi Zağnos Paşa Camii’ndeki çalışmaları inceledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ziyaret programına ilk olarak, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve içerisinde alışveriş merkezi, sosyal alanların ve konferans salonlarının bulunduğu Avlu Kompleksinin 2. Etap Dönüşüm Projesinde incelemelerde bulunarak başladı.
Buradaki incelemelerinin ardından Tren Garı yanında yapılan yol ve gar meydan düzenlemesini inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha sonra Çamlık Rekreasyon alanını gezdi. Sonrasında Bakan Kurum; İlimizin merkezinde, en önemli tarihi değerlerinin başında yer alan Zağnos Paşa Camiine giderek Cami çevresinde oluşturulan meydandaki çalışmaları inceledi ve beraberinde Vali Hasan Şıldak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile caminin avlusuna ağaç dikimi gerçekleştirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Zağnos Paşa Camii’nde yaptığı incelemelerin ardından çevredeki esnafı ziyaret ederek hayırlı kazançlar diledi. Bakan Kurum ziyaret ve inceleme programına değerlendirme toplantısıyla devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Bakan Murat Kurumun yanı sıra Vali Hasan Şıldak, Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ilgililer katıldı.
Ziyaret ve incelemelerini değerlendirdiği toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şehircilik manifestosu çerçevesinde İlleri ziyaret ettiğini belirtirken; “İki bölgenin, iki denizin, bin pınarlı efsaneler dağı Kaz Dağımızın yine tarihi, kültürel değerleriyle çok zengin Balıkesir’imizdeyiz. Milli mücadele şehrimiz, bu noktada hem tarihi, kültürel hem de doğa değerlerini bünyesinde barındıran çok kıymetli bir şehrimizdeyiz, Balıkesir’deyiz.” dedi.
İlleri ziyaretlerinde Valilerle, Milletvekilleriyle ve Belediye Başkanlarıyla ve vatandaşlarla bir araya   gelerek şehirlerin problemlerini görüştüğünü, yapılan toplantılarla şehirlerin geleceğine dair kararlar alındığını vurgulayan Bakan Kurum; “Bugün de bu çerçevede Balıkesir’imize geldik ve Balıkesir’imizde şehrin kentsel dönüşümünden millet bahçesine, yeşil alanlarına, alt yapı, üst yapı ve diğer tüm ihtiyaçlarına ilişkin istişarelerimizi hep birlikte yaptık. Bugüne kadar AK Parti iktidarları döneminde şehrimize tam 30 milyar liralık eğitimden sağlığa, ulaşıma, enerjiye, çevre ve şehirciliğe kadar yatırım yapıldı ve yeni yatırımları da yapmaya devam ediyoruz. Tabi kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü bizim her zaman önceliğimiz oldu ki; Balıkesir ilimiz de Kuzey Anadolu Fay Hatları üzerinde, depremin yaşandığı bir bölgemiz. Bu konuda da önceliğinin deprem dönüşümü olması gerektiğini bugün gerçekleştirdiğimiz toplantımızda tekrar vurguladık. Hazırlanan kentsel dönüşüm master planı çerçevesinde de şehrimizde dönüşmesi gereken alanları, vatandaşlarımızın rızasıyla, hızlı, yerinde ve gönüllülük prensipleriyle dönüştürecek adımları atacağımızı da bir kez daha ifade etmek isterim.” diye konuştu.
İlimizin sağlıklı binalara biran önce kavuşturulması gerektiği ve dönüşmesi gereken konutlarla ilgili Türkiye’de bir hedef koyulduğunu dile getiren Bakan Kurum; “Balıkesir’de de çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda 2 bin 609 binada, 5 bin 683 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık ve bu bağımsız bölümlerden de 5 bin 100’ünün yıkımını da gerçekleştirdik. Toplu Konut İdaresi Bakanlığımız kanalıyla bugüne kadar 7 bin 400 konutun yapımını tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim ettik. Vatandaşlarımız sağlam ve güvenli bir şekilde oturuyorlar. Yine 50 bin sosyal konut projesi kapsamında devam eden projelerimizi de bitirdiğimizde Balıkesir’imizde 2023 yılına kadar 15 bin konutun inşallah yapımını tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız. Diğer önemli projemiz 81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi projesi hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Balıkesir’de 1,5 milyon metrekare büyüklüğünde 7 tane millet bahçesi yapıyoruz. Bugün bu millet bahçelerinden bir tanesi de, Karesi ilçesi Çamlık bölgesinde Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz ve İller Bankası’nın ortak çalışmasıyla yürütülen millet bahçemiz tamamlanmış durumdadır. Şehrin merkezinde yer alan 426 bin metrekarelik Çamlık rekreasyon alanı, herkesin ulaşabileceği genciyle, çocuğuyla, kadınıyla, yaşlısıyla vakit geçirebileceği bir alan olarak tamamlandı. Yine İvrindi’de, Savaştepe’de, Kepsut’ ta, Dursunbey’de, Sındırgı’daki çalışmalarımızda devam ediyor, bitme aşamasına geldi. Yine İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle bugüne kadar 2,5 milyar lira değerinde   203 altyapı projesi tamamlandı. Bu kapsamda yine hem merkezde hem de ilçelerimizde ihtiyaç duyulan projelerin istişaresini yaptık ve 195 milyon liralık yatırımı da inşallah 2021 yılında tamamlayacağız. Yine atık su arıtma tesislerine ilişkin hem Balıkesir merkezde hem de ilçelerde ihtiyaçlara yönelik çalışmaları yürütüyoruz.” İfadelerini kullandı.
Yapılan inceleme ve toplantılarda çok önemli kararlar alındığını vurgulayan Bakan Kurum; “Valilik binasıyla başlayıp, Toplu Taşıma Meydanı’nı içine alan, yine oradaki Akıncılar Mahallemizi, Gar binamızı, Orduevi’ni, Orman Bölge Müdürlüğü binasını içine alan, Büyükşehir Belediye binamız ile Karesi ve Altıeylül belediye binalarımızı da kapsayan önemli bir dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Sahada vatandaşlarımızın rızasını alarak önemli bir dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda şehrimize çok önemli bir meydan kazandıracağız. Bu meydanda vatandaşlarımız 7 gün 24 saat vakit geçirebilecekler. Altında bölgenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kapalı otoparkımız olacak. Orduevi’yle, Valilik binasıyla, Büyükşehir Belediyemize ait tarihi binayla birlikte buradaki binaların gün yüzüne çıkacağı, buradaki binaların restorasyonlarının yapılarak kültürel binalara dönüşeceği, içindeki kütüphanemizin, müzemizin, yine Gar binasının inşallah süreç içerisindeki dönüşümüyle birlikte bu alanı herkesin gezip görmek isteyeceği, örnek şehircilik hamlesinin atılacağı tarihi dönüşüm projesini de başlatmış oluyorum. Bu kapsamda Akıncılar Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızın rızası alınarak, binalarının değerleri çerçevesinde, onlara ister kendi alanlarında isterse Gar binamızın hemen arkasında yer alan 50 bin metrekarelik rezerv alanımızda tahisis yapılacaktır. Bu kapsamda bölgenin ihtiyaçlarını giderecek, oradaki yapıların restorasyonlarının yapılarak yine kültürel değerler olarak kullanılması, orada yürüyüş yollarının, meydanların, bisiklet yollarının olduğu, ticari ve konut rezerv alanlarının üretildiği bir projeyi geniş bir alanda yaklaşık 200 bin metrekarelik bir alanda planlıyoruz. Bu kapsamda inşallah sahaya fiilen Nisan ayında girip 2 yıl içerisinde de bu bölgeyi bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Bu kapsamda bakanlık olarak verilecek her türlü kira, taşınma yardımı, hibe desteği dahil tüm destekleri vereceğimizi bütün Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan duyurmak isterim. Süreç içerisinde ilk etap; meydan ve etrafındaki ticari üniteleri ve Akıncılar Mahallesi’ni kapsayacak. Buradaki BASKİ binamızı kaldırarak meydan projesine dahil edeceğiz. İkinci etapta da Altıeylül ve Karesi belediyelerinin bulunduğu binayı yıkarak bir tarafta Altıeylül, bir tarafta Karesi sınırları içerisinde belediyelerimize yetecek alanların tahsislerini yapacağız. Bu kapsamda da bu projeyi çok çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.
Önemli bir kültürel değer olan, Cumhuriyet tarihinin ve ecdadın bırakmış olduğu önemli miras niteliği taşıyan Zağnos Paşa Camii ve etrafında da önemli bir kentsel yenileme projesi gerçekleştirileceğini dile getiren Bakan Kurum; “Bu kapsamda hem cami etrafındaki meydanlaştırmayı artırarak, bu alana bakan 17 bin metrekarelik alandaki tüm binaların cepheleri, tabelaları, kaldırımları, aydınlatmalarını yenileyeceğiz. Zağnos Paşa Camimizin siluetine zarar verecek binalara ilişkin kamulaştırma sürecinin de içinde olacağı önemli bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bu proje de bittiğinde; Tren Garı ve etrafında ayrıca Zağnos Paşa Cami etrafında çok önemli, tarihi değerlerimizin gün yüzüne çıktığı kentsel yenileme projelerini yapmış olacağız.
Bir diğer kentsel dönüşüm projesinin de Gümüşçeşme Mahallesinde bulunan eski ağır sanayimizin bulunduğu 40 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirileceğini açıklayan Bakan Kurum; “Büyükşehir Belediyemiz buradaki mülkiyet sahiplerinin, esnafımızın ve vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde bir proje görüşmesi yapacak. Bu kapsamda burada yapacağımız kentsel dönüşümde biz de bakanlık olarak Büyükşehir Belediyemize her türlü desteği vereceğiz.” ifadelerini kullandı.
Kuş cennetinde yaklaşık 1,5 milyon metrekare alan ile ilgili işlemlerin yapılarak hazineye aktarılması ve korunacak alan ilan edilerek Hazine mülkiyetinde yüz yıllarca korunacağını dile getiren Bakan Kurum ayrıca bisiklet yolu projesini de önemsendiğini belirterek; “Balıkesir bu anlamda bisiklet kullanımına uygun bir şehir. Hem bisiklet hem de motosiklet yollarının şehrimizde artırılması adına önemli bir proje ile ilgili bugün bir karar alarak 50 kilometre bisiklet yolu yapacağız. Gerek Altıeylül sınırları içerisinde gerek Karesi sınırları içerisinde Edremit, Gömeç, Dursunbey, Erdek, Balya, İvrindi, Savaştepe, Gönen, Ayvalık ve Burhaniye’de de bisiklet yolları projemiz olacak ve toplamda 50 kilometrelik bisiklet yolunu da yapacağız.
Sahillerle ilgili de önemli bir proje yapılacağını belirten Bakan Kurum; “Sahillerimizde vatandaşlarımızın daha geniş alanlarda kullanabileceği, gerek Ayvalık’ta gerekse Edremit’te sahil kullanımını engelleyen binaların kamulaştırılmasını kapsayan düzenlemeler ve sosyal ihtiyaçlar için Büyükşehir Belediyemizle birlikte çok örnek olacak bir proje gerçekleştireceğiz. Ayvalık bu noktada tarihi ve kültürel değerlerin çok yüksek olduğu bir ilçe. İlçede tarihi binalara ve bu siluete zarar verilmemesinin sağlanması, meydanlardaki düzenlemeler, yine bu alanlardaki yürüyüş yolları ve bisiklet yolları projemizi gerçekleştireceğiz” dedi.
Güçlü Türkiye anlayışıyla gerçekleştirilecek projelerle Balıkesir’in daha ileriye götürmeyi amaçlandığını belirten Bakan Kurum; “Amacımız, hedefimiz güçlü şehirler, güçlü Türkiye anlayışıyla Balıkesir’imizi bulunduğu konumdan çok daha ileriye götürecek adımları atmaktır. Bu çerçevede valimizle, milletvekillerimizle, belediye başkanımızla, teşkilatımızla vatandaşlarımızla bir ve beraber olmak suretiyle bu projeleri gerçekleştireceğimizi ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum basın mensuplarına yaptığı açıklamaların ardından programına devam ederek Vali Hasan Şıldak’ı makamında ziyaret etti. Vali Şıldak Valilik ziyaretinde Şeref Defterini imzalayan Bakan Kurum’a ziyaret anısına hediye takdim etti. Ziyaret, inceleme ve toplantılarının ardından Bakan Kurum aynı gün İlimizden ayrıldı.

Bir önceki yazımız olan İL HIFZISIHHA KURULU KARARLARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.