BAŞPEHLİVANLARIN HEYKELLERİ YAPILIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, üç kuşak Kırkpınar Başpehlivanı olan Acarların devam heykel çalışmalarını yerinde inceledi. Ziyarette ayrıca Bandırma Güreş İhtisas Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Ali Acar’da yer aldı.

İlk olarak Bandırma Güreş İhtisas Kulübü Başkan ve Yöneticilerinin Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı ziyaretiyle başlayan süreç atılan somut adımlarla hızla ilerliyor. Yapılan ilk görüşmelerde kentimiz tarihinde önemli bir yeri olan dede, oğul ve torun üç kuşak Kırkpınar Başpehlivanı Kara Ali Acar, Hasan Acar ve Sabri Acar’ın Bandırma’ya heykellerinin dikilmesi planlanırken yine aynı görüşmelerde geleneksel olarak yağlı güreşlerin düzenlenmesi fikri ön plana çıkmıştı.

Bu amaçla Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın girişimleriyle bu iki organizasyon için somut adımlar atılırken heykel çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Diğer bir organizasyon olan Bandırma Yağlı Güreşleri ise bu yıl ilk defa kentimizin Kurtuluş Günü olan 17 Eylül tarihinde Bandırmaspor Antreman Sahasında hayat buluyor.

Öte yanda devam eden heykel çalışmalarını yerinde takip eden Belediye Başkanı Dursun Mirza, çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

İlk olarak bir düşünceyle ortaya çıkan Bandırma’nın tarihine geçmiş aynı aileden üç Başpehlivanın heykelinin yapılması çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Bugün Kara Ali Acar’ın heykeli vücut bulmuş.  Bu çalışma için değerli heykeltraş arkadaşlarımız, Acar ailesinden Ali Acar da yanımızda. Onlarında bu çalışmada büyük emeği ve desteği var. Kara Ali Acar’ın Büyük Önder Atatürk’ün Pehlivanı olması da bizler için ayrıca bir gurur kaynağı oluyor. Bizler bu amaçla üç büyük sporcumuzun heykellerini dikerek kalıcı hale getirmek ve ölümsüzleştirmek istedik. Ardından yer seçimi belirleme süreci başladı. Öncelikle kent girişinde düşünülüyordu. Sonrasında Karayollarından gerekli izinlere onay verilmemesi nedeniyle sahil bandında uygun bir nokta belirledik” dedi.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan CEVİZ FİDANI SATICILARININ HEDEFLERİ BÜYÜK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BAŞPEHLİVANLARIN HEYKELLERİ YAPILIYOR

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x