BANDIRMA TARİHİNDE İLK UÇAK - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

BANDIRMA TARİHİNDE İLK UÇAK

Paylaş
 
google haberlerde takip et
1960’lı yıllar…
Cumhuriyet meydanında T.H.Y. Servis otobüsü.

Bandırma ilklerin kenti..

Ülkemizde Türk Hava Yolları bir ilçeye ilk uçuşunu 1954 Yılında Bandırma’ya düzenlemişti. İki motorlu pervaneli uçaklar İstanbul’dan Bandırma’ya öğlen saat 12.00 da kalkar Bandırmaya yaklaşık 30 dakikalık uçuşla 6. Ana jet üssü pistine inerdi. Buradan yolcularını alarak tekrar saat 13.00 de hareket ederek İstanbul / Yeşilköy havalimanına inerdi. Uçak içinde arka koltuklar sigara içenlere ayrılan bölümdü. Uçakta yolculara nane şekeri ve sakız ikram edilir, THY rozetleri hediye edilirdi.
Kentimizde T.H.Y acentesini 1958 yılında resmen açmıştı. Zamanın belediye başkanı Kemal Göknur, düzenli uçak seferleri yapılması için çok uğraşmış ve gerçekleşmesini de sağlamıştır. İlk acente ofisi Cumhuriyet Meydanındaki T.C Ziraat Bankası bitişiğindeki binada açılmıştır.
Acente Müdürü Sn. Cahit Seray’dı.
Bandırmada bu yolcu uçaklarının gelişi ve kalkışı halk arasında ilgiyle takip edilir, alçaktan inip kalkan uçağa halkın bir kısmı el sallayarak selam verirdi. Uçak aynı zamanda Bandırmalıların saat ayarıydı. İnerken şehrin üstünde görülünce saat 12.35, kalkışta görüldüğünde saat 13.05 demekti..
Bandırma’ya yapılan uçak seferleri THY tarafından 1974 yılında iptal edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.