BANDIRMA İŞ DÜNYASI EKONOMİST GAZETECİ EMİN ÇAPA'YI KONUK ETTİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

BANDIRMA İŞ DÜNYASI EKONOMİST GAZETECİ EMİN ÇAPA’YI KONUK ETTİ

Paylaş
 

Bandırma Ticaret Odası, Bandırma Ticaret Borsası ve Bandırma Sanayicileri ve işadamları Derneği tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Gazeteci Ekonomist Emin Çapa, ekonomik verileri değerlendirerek, “Türkiye’de kriz var mı yok mu?” sorusunu analiz etti. Çapa dünyada bilim ve teknoloji alanında yapılan çalışmalar ile başladığı konuşmasını sorulan soru üzerine Bandırma hakkındaki değerlendirmeleri ile tamamladı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, Bandırma’nın yatırımcıların gözbebeği haline geldiğini vurguladığı kısa konuşmasının ardından Gazeteci Ekonomist Emin Çapa Merkez Bankası, IMF ve çeşitli ekonomi kuruluşlarından tablolarla renklendirdiği konuşmasını gerçekleştirdi.

Gazeteci Ekonomist Emin Çapa, konuşmasının ilk bölümünde dünyanın nereye gittiği ve bilim teknoloji alanında ülkelerin nelerle uğraştığını anlattı. Çapa, “Dünya yepyeni bir çağa gidiyor. Gençler ve Çocuklar başka bir insan olacak. Yeni bir dünya kuruluyor. Bizim bildiğimiz çağ sona eriyor” dedi.

Dünyada birçok ülkenin insan genleri, üç boyutlu organ yapımı gibi konularla uğraştığını ifade eden Çapa “ Türkiye’de tarım kötü zannediyorsunuz şu an ama yanılıyorsunuz. Daha asıl dalga yeni geliyor. Yapay zeka tarımı değiştirecek. Japonlar geçtiğimiz aylarda Adana’da düzenlenen Tarım Fuarı’nda ilk kez insansız traktörü piyasaya sundu. O traktörle tarlanızı sürdüğünüzü düşünün. Toprağa giren bir çubuk ve o çubuk topraktaki her şeyi analiz ediyor. Siz tarlanıza mısır ekeceksiniz mesela. Traktör size diyecek ki bugün hava 22 derece. Ekim yapamazsın. Ya da tarlanızdaki mahsule ilaç atacaksınız size diyecek ki bugün hava rüzgarlı. İlaç atarsan komşunun tarlasına gider” diye konuştu.

Data Mühendisliği mesleğinden de bahseden Çapa, bu meslekle ilgili tek bölümün Türkiye’de Sabancı Üniversitesi’nde olduğunu ve önümüzdeki süreçte büyük verinin önemli hale geleceğini ifade etti. Çapa, dünyada en büyük kütüphanenin ABD Kongre Kütüphanesi olduğunu fakat Wall Mart’ın 1 saatte bu kütüphanedeki bilginin 167 katı veri depoladığını belirtti.

Gazeteci Ekonomist Çapa, Türkiye’nin Avrupa Uzay Ajansı’na ortak olması için uzun bir süredir uğraş verdiğini ifade ederek, “İsrail önümüzdeki ay aya araç indirecek. Bunun için 90 milyon dolar harcadı. Aya araç indiren dördüncü ülke olacak. 2025’te tespitlere göre Türkiye dünyanın 16 ncı büyük ekonomisi olacak. Kore ise 7 nci büyük ekonomisi olacak. Keşke tam tersi olsaydı” dedi.

ENFLASYON BİR AY DAHA DÜŞECEK… SONRA…
Türkiye ‘nin son aylarda yaşadığı ekonomik verileri tablolarla değerlendiren Çapa, “Türkiye’de enflasyon yükseldi. Kasım ayında ise 1.44 geriledi. Bir ay daha düşecek enflasyon. Sonra Mart’a kadar yükselecek. Yüzde 30’lara çıkma durumu var. 2021 yılında dünya daralmaya gidecek. Bizim çılgın projelerden vazgeçip ülkeyi soğutmamız lazım. Emtiya fiyatları düşüyor. Bu bizim için bir iyi çıkış noktası olabilir” dedi. ABD’nin krizden çıkmak için 3,5 trilyon dolar para bastığını açıklayan Çapa, “ABD 2018 başından bu yana bunun 560 milyar dolarını piyasalardan çekti. 2,7 trilyon dolar daha çekecek. ABD şu anda piyasadaki paralarına “gel” diyor. “ dedi.

FAİZLER SOPADAN GERİLİYOR
Türkiye’de enflasyon ve faizlerin sopadan gerilediğini ifade eden Çapa, “Patronlara günde 3-4 kez gidilip aranıp enflasyonla mücadele programına destek ver deniliyor. Ama bakıyorsunuz son 12 ayda elektrik ve gaz maliyetlerine yüzde 94 oranında zam gelmiş. Bu zammın karşısında patrondan yüzde 10 da enflasyon mücadelesi bekliyorsunuz. Kasım ayında kriz bölgesine girildi artık. Bundan sonra yapılacaklar krizi hafifletmez. O acı yaşanacak. Ben 2,5 yıldır kriz geliyor diye bağırıyorum. Geçen yıl biraz iyi hissettik kendimizi. Neden o da Kredi Garanti Fonu diye bir şey çıktı. Aslında KGF yani Kredi Garanti Fonu kanserli hastaya aspirin vermek gibi bir şeydi. Ateşi düşürdü sadece” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE KONUT SEKTÖRÜNÜN BİTTİĞİNİ OĞLUM BİLE GÖRMEYECEK
Ekonomist Emin Çapa özellikle son aylarda inşaat sektöründe görünen durgunluğa da değinerek, sektörün 2019’da büyüme olasılığının yüksek olduğunu ve genç nüfus yapısı oldukça ve bu nüfusun evlenme durumları, buna bağlı ev alma durumları oldukça Türkiye’de konutun bittiğini oğlunun bile göremeyeceğini iddia etti.

Son olarak Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin’in sorduğu bir soru üzerine Bandırma hakkında değerlendirmelerde bulunan Çapa, Bandırma’nın geleceğin lojistik merkezi olacağını, bunu yapılan değerlendirmelerde açıkça gördüğünü belirtti ve uyarılarda bulundu. Çapa “Bandırma bunu birlikte bir olarak yapmalıdır. Bir ilçe üniversiteniz var. Bu çok büyük bir olay. Bandırma’nın lojistik konusunu Ankara’ya iyi anlatması ve o yatırımları çekmesi lazım. O yatırımlar gelince peşinden tabi göç gelecek. Göç gelmemesi için üniversite vasıtasıyla lojistik bölümü açılarak burada yetişecek öğrencilerin Bandırma’da kalabilecekleri, iş dünyasına katılabilecekleri ortamı oluşturmak zorundasınız” dedi.
İlginin ve katılımın yoğun olduğu konferansa resmi kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra iş dünyasından da çok sayıda isim katıldı. Konferansın sonunda Emin Çapa’ya plaket ve çiçek takdiminde bulunuldu.

Bir önceki yazımız olan MEVLİD KANDİLİ'NİN ÖNEMİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.