AVCI: ÇÜNKÜ BİZ VATANIN ANASIYIZ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AVCI: ÇÜNKÜ BİZ VATANIN ANASIYIZ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla AVLU’ da düzenlenen etkinlikte bir araya gelen Balıkesirli kadınlar Hanımeli Sergisi ve Osmanlı’da Kadının Yeri ve Önemi Konferansı ardından Türk Müziği Konseri ile dolu dolu bir akşam geçirdi.

KADIN EĞE KEMİĞİ GİBİDİR

Ev sahipliğini Didar Kafaoğlu ve Cemile Avcı’nın yaptığı Kadınlar Günü etkinliği Hanımeli Sergisi açılışı ile başladı. Sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımda bulunduğu sergide bir konuşma yapan Cemile Avcı toplumda Kadının önemine değinirken tarihten örnekler verdi.  Avcı konuşmasında “Hepimizin bildiği üzere uluslararası bir gün olan , ’8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ 1957 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının insanlık dışı çalışma şartlarını protesto etmek için grev yapmasıyla başlayan; 1977 yılında ise Birleşmiş Milletlerde ‘Kadın Hakları, Uluslararası Barış Günü’ kabul edilen günün adıdır. Günümüzde ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dünyanın her yerinde anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gündür. Peygamberimiz (S.A.V)’in hadislerin de belirttiği gibi, kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir toplumda ‘üç kızı olan ve onları Allah’ın istediği şekilde yetiştiren cennetliktir’  müjdesi ile ‘Annelerin ayağının altına Cenneti sererek’ baş tacı edilmiştir KADIN. Kadim tarihimizde bürün Hanların başı olan Cengiz Han’ın, HAN’IM  dediği eşidir Kadın.  Peygamber (S.A.V) Efendimizin ‘Eğe kemiği gibidir’ benzetmesiyle de ince, zarif, narin bir çiçek; ‘Kristal’ benzetmesiyle en güzel şekilde, en iyi yerde bakılması ve saklanması gereken kıymetli bir hazinemiz, paha biçilmeyen pırlantamız değerimizdir KADIN. Yuvayı yapan dişi kuştur atasözüyle yuvanın mimarı, çocuğumuza sevgi saygı temelli hayat okulunun ilk eğitmeni ve sağlam toplum yapımızın temel taşı olan ailenin direğidir KADIN” dedi.

BİZ VATANIN ANASIYIZ

Cemile Avcı kadına değer veren atalarımıza ve tarihimize rağmen bugünkü koşullarda kaybedilen değerler olduğunun altını çizerken konuşmasına şöyle devam etti ; “Kadınlara değer veren inanç, tarih ve kültüre sahip bir toplum iken ‘Buraya nasıl geldik veya getirildik?’ diyebileceğimiz olayların ve haberlerin içinde bulduk kendimizi. Sokak ortasında kadına tacizden dövmeye, bıçaklamaktan öldürmeye varan bir şiddet sarmalına nerdeyse aşina olduk. Evet, şiddete uğrayan bir kadın.  Şiddet yapan erkek bir annenin,  yani bir kadının oğlu. Şimdi parayla satın alınamayan değerlerimizi tekrar kazanma vakti. Çocuklarımızı ahlaki değerler ile yetiştirmeye daha fazla önem verme vaktidir.   Çünkü biz çocuğumuzun anasıyız. Çünkü biz VATANIN anasıyız. Çünkü bu Vatan ve Millet biz kadınların gayreti, eğitimi ve duasıyla bu günlere geldi. Kıyamete kadar da devam edecek” dedi.

Hanımeli Sergisi’nin ardından, Moderatörlüğünü Cansu Canan Özgen’in yaptığı Osmanlı’da Kadının Yeri ve Önemi Konferansı Nilhan Osmanoglu’ nun katılımıyla gerçekleşti.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri finalinde güçlü sesi ile Sanatçı Derya Eroğlu,  izleyicilere Türk Sanat Müziği şöleni sundu.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.