AV. TOLGA TOSUN: YERLİ ÜRÜNLER VE ÜRETİM DESTEKLENMELİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

AV. TOLGA TOSUN: YERLİ ÜRÜNLER VE ÜRETİM DESTEKLENMELİ

Paylaş
 

Hepimizin çocukluğunda önemli bir yer tutan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından temelleri atılan Yerli Malları Haftasındayız. İlkokul sıralarında Bandırma’mızda yetişen ürünleri araştırır ve heyecanla bu ürünlerden örnekleri okula götürürdük. Yerli Malı Haftası hepimiz için biraz da şenlik havasında geçerdi. Yıllar geçtikçe bu haftanın önemini yitirdiğini de gördük. Aslında önemini yitiren hafta değil, önemini yitiren yerli üretimdir.

Dünyanın en büyük yeşil ve kırmızı mercimek üreticisiyken artık üretimimiz kendimize yetmez hale gelmiştir. Daha önce yurtdışına sattığımız birçok ürünü dışarıdan almaya başladık. Buğdayımızdan hayvanlarımıza yedirdiğimiz samana kadar dışa bağımlı bir ülke haline geldiğimizi üzülerek görüyoruz. Bandırma Limanına yanaşan ve günlerce pis kokusunu çektiğimiz Angus gemileriyle etimizi dışarıdan aldığımızı Bandırmalılar olarak yakından biliyoruz. Kısacası Tarım ve hayvancılıkta ürettiği ürünleri dış ülkelere satan bir ülkeyken ne yazık ki, bu konuda da dışa bağımlı bir ülke haline gelmiştir.

Tarım ve hayvancılıkta ülkemiz dışa bağımlı olurken sanayi de büyük hamleler mi yaptık? Maalesef sanayide de dışa bağımlıyız. Dışa bağımlılığın artması ülke için tehlike çanlarının çalması anlamına gelmektedir. Onun için de acilen Ulusal ve yerel politikalarla tarım ve hayvancılığın desteklenmesi gerekmektedir.

Bandırma ve çevresi tarım ve hayvancılık, ürün çeşitliliği ve ürün kalitesi konusunda önemli bir yere sahiptir. Bölgemizin üreticilerinin desteklenmesi ve yeni pazarların oluşturulması gerekmektedir. Ulusal ve Uluslararası fuarlara katılarak bölgemizin ürünleri tanıtılmalı ve yeni pazarlar oluşturulmalıdır.

Yerli Malı Haftasını tarihsel geçmişine uygun olarak yeniden canlandırılması gerekiyor. Biz de yerel politikalarda projeler üreterek katkı vereceğiz. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için her zamankinden daha çok çalışmamız gerekiyor. Biz de daha çok çalışmaya hazırız.

Yerli Malı Haftasının Oluşumu

Birinci Dünya Savaşından sonra ekonomik sıkıntılar oluştu. Ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

CHP Bandırma Belediye Başkan A. Adayı Av. Tolga Tosun

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.