Zonguldak'ta madencilerin açlık grevi 7'nci gününe girdi | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Zonguldak’ta madencilerin açlık grevi 7’nci gününe girdi

Paylaş
 

Türkiye Taşkömürü Kurumu’ne ait rödevans sistemi ile çalışan iki şirkete 13 Nisan 2016’da “paralel” soruşturması kapsamında kayyum atanmıştı. 2016 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait maaşlarını alamayan işçiler 4 Nisan’dan beri işe gitmeme kararı almışlardı. Mayıs ayı itibariyle dört aydır maaşlarını alamayan işçiler 18 Nisan’da önce kayyum heyetiyle daha sonra da kent yöneticileri ile görüşmeler yaparak haklarının ödenmesini istediler ancak bir sonuç alamadılar. Bu sebeple yedi gündür yerin altında açlık grevindeler. Bu sürede bazı işçiler hastaneye kaldırdı, yaklaşık 70 işçi açlık grevini sürdürüyor.

Zonguldak'ta madencilerin açlık grevi 7'nci gününe girdi

OCAKTA GÜVENLİK YOK

Maden Mühendisleri Odası Genel Merkezi ve Zonguldak Şubesi yaptığı açıklamada devletin öncelikli görevinin bu işçilerin yaşamlarını güvence altına almak ve iş yasasıyla belirlenmiş olan haklarının verilmesini sağlamak olduğunu belirtti. Açıklamada kayyum heyeti içerisinde maden mühendisinin olmaması ve ocakta çalışan mühendisler ile iş güvenliği uzmanının ocağa girmesinin emniyet güçleri tarafından engellenmesi nedeniyle ocak içerisindeki iş güvenliğinin alınamamasının içeride bulunan işçilerin hayatını tehlikeye soktuğu ifade edildi.

“Bu nedenle içerisinde Odamız tarafından belirlenmiş uzmanların ve TTK Tahlisiye ekiplerinin de yer aldığı uzman bir heyet tarafından ocak içerisinde başta havalandırma olmak üzere gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve bu önlemlerin Kayyum Heyeti tarafından yaşama geçirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanabilecek ölümlerden bu kararı alanlar sorumlu olacaklardır.”

Zonguldak'ta madencilerin açlık grevi 7'nci gününe girdi

 

Bir önceki yazımız olan Edincikspor'dan İl Spor Müdürü Aslan'a Ziyaret başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.