ZEYTİN HASADI BAŞLADI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

ZEYTİN HASADI BAŞLADI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

120 milyonun üzerinde zeytin ağacı bulunan ve yıllık ortalama 35 bin ton sızma zeytinyağı üretimi gerçekleştirilen zeytin diyarı Edremit Körfezi’nde, 2016-2017 yılı zeytin hasat dönemi başladı.

Balıkesir’in Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremitilçelerini içinde barındıran ve ülkenin önemli zeytinyağı üretim merkezleri arasındaki yerini koruyan Edremit Körfezi’nde erken hasat zeytinyağlarının üretimi için, ağaçlardan ilk zeytin hasadı yapılmaya başlandı. Bu seneki rekolte ‘var yılı’ olarak değerlendirilen zeytinler olgunlaşınca ağaçların dallarını aşağı eğmeye başladı. Hava şartlarının olumlu geçmesi ve son yağan sonbahar yağmuruyla birlikte Körfez bölgesindeki yağlık zeytinler, erken hasat zeytinyağlarının sıkımı için yeterli olgunluğa ulaştı.

Farklı dönemlerde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenerek, haşerelere karşı ilaçlamaları gerçekleştirilen zeytin ağaçlarındaki verimlilik, erken hasat zeytinyağına da yansıyınca üreticilerin yüzlerini güldürmeye başladı. 120 milyonun üzerinde zeytin ağacı bulunan körfez bölgesinde erken hasat zeytinyağı üretebilmek için zeytin toplamaya giden üreticiler, TV100 Haber’e açıklamalarda bulundu. Zeytin üreticisi ve altın madalyalı sızma zeytinyağı üreten zeytinyağı firması yetkililerinden Osman Baydar, TV100 mikrofonlarına yaptığı açıklamada, körfez bölgesinde zeytinyağının yanı sıra, sofralık yeşil çizik zeytinin de üretildiğine dikkat çekti.

“Her bölgenin zeytinyağı aroması ve nefaseti farklıdır”

Baydar, zeytinyağı fiyatlarında bu yıl düşüş yaşanacağını vurgulayarak, “Erken hasat zeytinyağı üretimi şu günlerde başlamış bulunuyor. Ben, hasada başlamak için 1 ay daha beklenirse daha randımanlı yağlar elde edileceğini düşünüyorum. Bu sene zeytinin var yılı ve rekolte beklenenin üzerinde. Toptan zeytinyağı fiyatlarında düşme olacak ve bu düşüş, tüketicilere de yansıyacak. Bölgemiz, zeytinyağı kalitesi bakımından çok iyi. Fakat tüketiciler iyi zeytinyağını ayırt edemiyor. Bu bakımdan tüketicilerin bilinçlendirilmesine yönelik yetkililerin çalışma yapmalarını istiyoruz. Acımsı ve boğazda yanma hissi veren zeytinyağı, sızma ve en iyi yağdır. Fakat tüketicilere biz bunu anlatmakta zorlanıyoruz. Tam tersi bir algı oluşuyor. Tüketiciler livera yağlara alışmış veya diğer bölgelerin yağlarıyla kıyaslıyorlar. Oysa ki, her bölgenin zeytinyağı aroması ve nefaseti farklıdır” şeklinde konuştu.

“Bölgemizin sofralık yeşil çizik zeytini de ünlüdür”

Ödüllü zeytinyağlarının sofralara taşınmasını sağlayan Edremit Körfezi’nin tescilli ‘Yeşil Çizik Zeytini’ ile ilgili tanıtım eksikliği olduğunu ifade eden Baydar, açıklamasında, “Geçtiğimiz sene, sızma zeytinyağı kalite yarışmasında altın madalya aldık. Bu sene yağımız daha da kaliteli ve yine katılacağız. Bölgemizin sadece sızma zeytinyağı değil, tescilli olan yeşil çizik zeytinimiz de ünlüdür. Sofralık yeşil çizik zeytinimiz neden çok iddialı diyecek olursak, çünkü yarışmalarda ülke birincisi seçilen sızma zeytinyağımız bu zeytinlerden üretiliyor. Bu bakımdan, yeşil çizik zeytinimizi sofralarınızda gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Yetkililerden, sofralık zeytinimizin tanıtımı için de destek bekliyoruz” dedi.

ERKEN HASAT ZEYTİNLER,KÖY PAZARLARINDA SATILIYOR

Kaz Dağları ve Madra Dağı etekleri ile Ayvalık ve Havran ovalarında, geçimlerini kendi ürettikleri zeytin ve zeytinyağı, organik gıda ürünleriyle sağlayan onlarca köyde yaşayan binlerce vatandaş bulunuyor. Körfez bölgesindeki bir çok köyün ana yollarında organik köy pazarları bulunuyor. Ayrıca, Edremit Körfezi’ni Balıkesir, Çanakkale ve İzmir illerine bağlayan E-87 ve D550 karayollarının kenarlarında da köylü vatandaşlar ürünlerini satışa çıkartıyor. Edremit’in Çamcı Kırsal Mahallesibayanları tarafından açılan organik ürünler pazarında da erken hasat zeytinler ve zeytinyağları tezgahları süslemeye başladı. Zeytin hasadının hayırlı olmasını dileyerek, küçük ölçekli üreticilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini savunan köylü vatandaşlar, bu pazarlarda fiyatların marketlere oranla oldukça aşağıda olduğunu söyledi.

KÖY PAZARLARINDA SIZMA ZEYTİNYAĞI 20 LİRA

TV100 mikrofonlarına konuşan Çamcı Kırsal Mahallesi’nin üreticileri, erken hasat sızma zeytinyağının kilosunu 20 liradan sattıklarını söyleyerek, “Bu yılın hasadına başladık. Erken hasat yeşil zeytinlerimiz ve zeytinyağlarımız satıştadır. İşlenmemiş zeytinimizin kilosu 7-8 lira civarında olup, salamura hazır zeytinimiz 10 lira ve zeytinyağımızın kilosu da 20 lira civarındadır. Pazarımızdaki tüm ürünler tamamen doğaldır. Hiç kimyasal maddi kullanmadan, ürettiğimiz zeytin, zeytinyağı, zeytin sabunu, salça, turşu, kuru incir, incir reçeli, bal, pekmez, Kaz Dağı köknarı pekmezi, dut ve çam pekmezi, ceviz reçeli, tarhana, kantaron yağı, kekik gibi ürünlerimiz pazarımızda mevcuttur. Hepsi şifa kaynağıdır” dedi.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.