ZAM FURYASI YOLDA | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

ZAM FURYASI YOLDA

Paylaş
 

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın benzine gelen zamdan sonra yeni zamların yolda olduğunu söyledi. Akın, “Ne acıdır ki, 24 Haziran öncesi söylediğimiz ne varsa ortaya dökülüyor. Zam furyası yolda” dedi.

Gece saatlerinden itibaren benzinin litre başına gelen 12 kuruş zammın pompa fiyatlarına ÖTV’den karşılandığı için yansıtılmadığını hatırlatan CHP’li Akın, şunları söyledi:

“Bütçeden gelir kaybı ve cari açıkta artış pahasına ÖTV’den karşılanan Hazine’den çıkıyor. Yani yine halkın cebinden. Daha dün sabah açıklanan bütçe açığı ilk 6 ayda 41 milyar. En büyük pay Enerjiden. İthal enerji memleketi borçlandırıyor. Enerji Bakanlığını 51 milyar dolarlık borçla bırakan Damat Bakan Hazine’nin başında ve zamları önlemek için tamamen ÖTV’yle karşılama tercihi sürdürmeye devam ederse bütçeye bu yıl öngörülen açığın yarısından fazla ilave bir açık daha eklenecek.  Halı altında süpürmekle sorunlar çözülmüyor.  Bu zamlar ya da düşürülen ÖTV, önünde sonunda vatandaştan geri alınacak. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete!”

ÖTV KAYBI 500 MİLYON LİRA

Akın, 24 Haziran seçimi öncesinde akaryakıt fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışın frenlenmesi için AKP hükümetinin benzin, motorin ve LPG üzerindeki ÖTV sabitlediğini, dolar ve petrol fiyatlarındaki artışların yol açacağı zammı ÖTV indirimi yaparak sorunu çıkmaza sürüklediklerini ifade etti. Akın, “Haziran ayında akaryakıt ÖTV geliri mayıs ayına göre 631 milyon lira, geçen yılın aynı ayına göre 465 milyon lira azalarak 1 milyar 447 milyon liraya geriledi. Veriler, ÖTV desteğinin sadece Haziran ayında 500-600 milyon lira aralığında vergi kaybına yol açtı” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.