YUNUS EMRE'NİN DİLİ İLE DÜNYAYA BARIŞ MESAJI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

YUNUS EMRE’NİN DİLİ İLE DÜNYAYA BARIŞ MESAJI

Paylaş
 
google haberlerde takip et
Balıkesir Üniversitesi (BAUN) ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliği çerçevesinde, Türkçe öğrenmek ve Türk kültürünü daha yakından tanımak için 14 farklı ülkeden Balıkesir’e gelen 20 genç, Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti.
YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ TÜRKÇE’YE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
Türk dilini ve kültürünü gerçekleştirdiği eğitim ve kültürel faaliyetlerle dünyanın dört bir köşesine başarıyla taşıyan Yunus Emre Enstitüsü her yıl on binlerce insana Türkçe öğretiyor. Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışındaki Türkçe kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler ile yurt dışındaki üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde okuyan yabancı öğrenciler “Türkçe Yaz Okulu” programı kapsamında Balıkesir’e geldiler.
20 YABANCI ÖĞRENCİ BALIKESİR’DE
İrlanda, Norveç, Karadağ, Lübnan, Ürdün, Filistin, Bosna-Hersek, Kazakistan, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, İngiltere, Rusya, Somali, Afganistan ve İran’dan gelen 20 yabancı öğrenci, Balıkesir Üniversitesi Fen/Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı refakatinde Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti.
Balıkesir Üniversitesi ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliği çerçevesinde yürütülen çalışma ile yurt dışında Türkçe öğrenimi gören yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de konuk edilmesini, Türkçe’yi ve Türk kültürünü daha yakından yaşayarak öğrenmesini amaçlayan 2018 Yaz Okulu programı devam ediyor.
YABANCI ÖĞRENCİLER TÜRKÇE TANITIM YAPTI
Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde (TÖMER) 3 hafta sürecek Türkçe eğitiminin yanı sıra, kentin tarihi, kültürel ve coğrafi alanlarını gezecek olan yabancı gençler, Vali Ersin Yazıcı ile Valilik Makamında bir araya geldi. Gençler, Vali Yazıcı’ya kısa zamanda öğrendikleri Türkçeleri ile kendilerini tanıttı. Ardından Vali Yazıcı Balıkesir’in tarihi, coğrafi ve sosyolojik özellikleri hakkında gençleri bilgilendirdi.
BALIKESİR’E GELDİĞİNİZ İÇİN ÇOK ŞANSLISINIZ
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yazıcı, ” Dünyanın dört bir tarafından ve farklı ülkelerinden ülkemize, ilimize ve üniversitemize gelen siz değerli arkadaşlarımızı bir arada görmek ve ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Dünyanın bir dört tarafından Türkçelerinizi geliştirmek için yaz okuluna katılan sizleri, tatil yapmak yerine buralarda Türkçeyi daha iyi öğrenmek ve eğitim almak adına gelmenizden dolayı da tebrik ediyorum. Balıkesir gibi eşi ve benzeri olmayan bir bölgeye gelmenizden dolayı da çok şanslısınız. Sizleri Balıkesir’de ağırlamaktan bir kez daha gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Bu uygulamanın hayata geçmesinde emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

TÜRKÇE, DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER ARASINDA YER ALIYOR
Öğrenciler Türkçe’nin dünyada en çok konuşulan diller arasında olduğu ve Türkiye’yi çok sevdikleri için Türkçe öğrendiklerini dile getirirken, gelecek planlarını da Türkiye üzerine kurmayı düşünüyorlar. Öğrencilerin kimi eğitim, kimi de çalışmak için Türkiye’de kalmak istiyor.

BARIŞ MESAJI VERİLECEK
Programın kapanışı ise Cumhurbaşkanlığınca himaye edilecek. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Yunus Emre’nin dili ile dünyaya barış mesajı verecek.
Ziyaret, Vali Yazıcı’nın gençlerle hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.