YUMURTALARI BUZDOLABININ KAPAĞINDA SAKLAMAYIN | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

YUMURTALARI BUZDOLABININ KAPAĞINDA SAKLAMAYIN

Paylaş
 

Yumurtaları sağlığınızı tehdit etmemek adına buzdolabının kapağındaki bölmelerde saklamayın.

Yumurta özellikle protein açısından zengin olan ve güne başlarken kahvaltıda tüketmemiz gereken başlıca besinlerden. Hal böyle olunca hemen her eve de yumurta illa ki giriyor. Haşlamasını, kızartmasını bir şekilde sevmesek de, mutfağa misler gibi yayılan poğaçaların, keklerin yapımında önemli bir rol alıyor.

Yumurtalar buzdolabı kapağında saklanmaz

Bugüne kadar hepimiz yumurtaları buzdolabının kapağında sakladık öyle değil mi? İşte bu alışkanlık değişecek.

Aslında özel bölmeler olduğundan yumurtaları kapakta muhafaza ediyoruz. Ancak kullanmamız gereken en son yer orası. Çünkü buzdolabının kapağını her açıp kapadığımızda gerçekleşen ısı değişiminden en çok bu kısım etkileniyor ve bu ani değişimlere çok sık maruz kalan yumurtaların yapısı bozulabiliyor. Bu da demek oluyor ki, yumurtaların raf ömrü kısalıyor ve biz farkında olmadan onları kullanmaya devam ediyoruz.

Ne yapmalı
Her ne kadar kendileri için ayrılan bölmelerde kırılma olasılıkları daha az olsa da, yumurtaları buzdolabının kapak kısmına koymamalıyız. Onun yerine dolabın orta bölmesinde saklamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Yumurtalar genellikle karton kutularda satılıyor; o zaman kutusunda saklayabilirsiniz. Böylece yumurtada bulunan “salmonella” bakterisinin buzdolabındaki diğer gıdalara bulaşmasını da engellemiş olacaksınız. Ayrıca kutu üzerindeki son kullanma tarihini de takip edebilirsiniz.

Bunun yanında buzdolabının kapağında ani ısı değişimlerinden etkilenmeyecek ve kısa sürede tükettiğiniz gıdaları saklayın.

Bir önceki yazımız olan VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN 10 BELİRTİSİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.