YÜKSEK ÖĞRETİMİN KADIN LİDERLERİ KARESİ'DE | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

YÜKSEK ÖĞRETİMİN KADIN LİDERLERİ KARESİ’DE

Paylaş
 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın destekleriyle yürütülen Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı (TULİP), Balıkesir Üniversitesi ve Karesi Kent Konseyi ev sahipliğinde Balıkesir’de gerçekleştirildi.

Otel Basri’de yapılan toplantıya; yüksek öğretimin kadın liderlerinin yanı sıra Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Türkiye’nin pek çok üniversitesinden akademisyen katıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun yaptığı panelde Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, YÖK Akademide Kadın Sorunları ve Çalışmaları Birim Başkanı 2006-2014 Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, YÖK Üyesi ve 2004-2008 Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşe Soysal, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Bedriye Tunçsiper, 2008-2017 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, 2011-2015 Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sondan Durkanoğlu Feyiz konuşmacı olarak yer aldı. Başkan Yücel Yılmaz, panel öncesinde kadın rektörleri, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir ile birlikte makamında ağırladı.

“KADIN ELİ DEĞMİŞ BİR ŞEHİR”
Kadın akademisyenleri yükseköğretim kurumlarında liderlik pozisyonlarına yükselmeleri için cesaretlendirmek ve desteklemek, onların liderlik yeteneklerini geliştirmek amacıyla kurulan TULİP’in Balıkesir Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bilimde cinsiyet eşitliğini sağlamanın zorunlu olduğuna dikkat çekerek “Dünyanın bilime, bilimin de kadına ihtiyacı var” dedi. Kadın eli değmiş bir şehir arzu ettiğini söyleyen Yılmaz, “İstatistiksel olarak baktığımızda kadın akademisyen sayımız çok ama rektör sayımız çok az. Araçlar ve amaçları birbirine karıştırmadan doğru kararlar vermek üzere hepinize programın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

“KADIN, TÜM EVİN HARCI”
Misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, üniversitelerde kadın olgusuna yönelik farkındalık oluşturmak açısından programın önemli olduğunu söyledi. “Kadın aslında her yerdedir. Ailenin bütünlüğü sağlayan annedir. Baba bir çatıdır, anne ise tüm evin harcı” diyen Prof. Dr. Özdemir, “Bu toplantının yapılmasından gurur duyuyor ve gurur verici sonuçlar çıkmasını bekliyorum” açıklamasında bulundu. Başkan Yılmaz ve Prof. Dr. Özdemir açılış konuşmalarının ardından programa katılan rektörlere plaket takdim etti.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.