YÜCEL YILMAZ; "ŞEHİR İÇİN DERTLENİYORUZ" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

YÜCEL YILMAZ; “ŞEHİR İÇİN DERTLENİYORUZ”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Karesi Kent Konseyi’nin 5. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şehir için dertlendiklerini ifade ederken Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir ise ‘önder’ ve ‘örnek’ Karesi’yi hep birlikte inşa ettiklerini söyledi.

120’den fazla sivil toplum kuruluşunu temsil eden Karesi Kent Konseyi’nin 5. Olağan Genel Kurulu, Karesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Çalışma Grupları ile Yalova ve Adana Kent Konseyi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda kadın, engelli, gençlik ve çocuk meclisi başkanları faaliyet sunumlarını yaptı.

‘BİRLİKTE DÜŞÜNÜYOR, KENT İÇİN ÜRETİYORUZ’
AB Politikaları Enstitüsü Başkanı Dr. Hasan Soygüzel, Prof. Dr. Nevzat Aşık ve hayırsever Nuran Oğuz’a Kent Şükran Beratı’nın verildiği genel kurulun Divan Başkanlığını yapan Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, kent konseyi olarak ‘güvenli kent’ olgusu üzerinde durduklarını ve ‘demokrasi kültürü’nü içselleştirmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “Birlikte düşünüyor, kent için değer üretiyoruz” dedi.

‘BURADA DEMOKRASİ VAR’
Karesi’de kurucu belediye başkanı olmanın, şehre hizmet etmenin onur ve mutluluğunu yaşadığını söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şehir için dertlenen insanların Kent Konseyi çatısı altında bir araya geldiğine dikkat çekerek, “Dertlenmek; bir başınıza yapmaya kalktığınızda zor bir iş. Bunu kentin paydaşlarıyla paylaşmanız gerekiyor. Bu çatı altında her sivil toplum kuruluşundan temsilcilerimiz, şehirle ilgili dertlenen gönüllü arkadaşlarımız var. Burada bir demokrasi var, fikir birliği var” dedi.

‘ŞEHİR İÇİN DERTLENEN İNSANLARIZ’
Karesi Kent Konseyi’nin şehri temsil noktasında önemli çalışmaların altına imza attığını söyleyen Başkan Yücel Yılmaz, “Biz dertlenen insanlarız. Şehrin sorunlarını nasıl daha hızlı çözer, sorun olmaktan çıkarırız konusunda kafa yoruyoruz. Bu noktada insanın dertlenmesi ve ufkunun olması, neticeye gitmesi lazım. Bu da ancak marka kaygısıyla olabilir. Marka; karşı tarafa ‘ben size kalite sunuyorum’ diye söz vermektir. Dünyanın en büyük markaları ülke değil şehrin kendi ismidir” açıklamasında bulundu.

‘MARKA OLURSAK DEĞER OLUŞTURURUZ’
Dünyada iki tane güç olduğuna vurgu yapan Başkan Yılmaz, “Birincisi ekonomik gücünüz, ikincisi ise sizin değerlerinizin ve sanatçılarınızın gücü. Hangisi daha güçlü bir reklam derseniz sanatçılarınız yaptığı işler ve vatandaşlarımızın birebir yaptığı işler daha güçlü. Sanatçılarımızın değerli işleriyle Karesi markasını Türkiye ve Dünya’ya kabul ettirebilirsek biz bir değer oluştururuz. Bu değerin yansımaları şehrin her yerinde hem ekonomik, hem manevi hem de onursal tatmin olarak geri döner” dedi.

EŞİTLİK VE ADALET VURGUSU
Kimseyi mağdur etmeden, eşitlik ilkesi içerisinde adaletli bir şekilde şehri yönetme gayretinde olduklarını kaydeden Başkan Yücel Yılmaz, “Biz, destek istemek için gelen sivil toplum kuruluşlarının hiçbirine hayır demiyoruz. Bunun da pozitif sonucunu her zaman görüyoruz. Büyük düşünmek yalnızca büyük hamlelerle olmuyor. Hepimizin ayrı ayrı noktalarda kelebek etkisiyle şehrimizi tanıtarak marka vurgusu yapması ve insanlarda farkındalık oluşturması gerekiyor” dedi.

‘ÖNDER VE ÖRNEK KARESİ’
Değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmanın yanı sıra değiştiren ve geliştiren boyutta da yer almak gerektiğini vurgulayan Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, “Şehrin sorununu tespit etme noktasında Kent Konseyi önemli bir organizasyon. Şehrin sorun ve ihtiyaçlarını belirlenmesi için çabalayalım, oturup konuşalım, tartışalım. Karesi ve insanlık benim derdim. Bu anlayıştaki insanlarla birlikte Karesi’de güzel bir iklim oluşturduk. Şehirle ilgili her sorunun çözümüne katkı sağlayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki hep birlikte önder ve örnek Karesi’yi inşa edeceğiz” açıklamasında bulundu.

‘KARESİLİ OLMAKTAN GURUR DUYUN’
‘Sivil toplum’ ve ‘gönüllülük’ kavramlarının 21. yüzyılın en önemli kavramları arasında yer aldığına dikkat çeken AB Politikaları Enstitüsü Başkanı Dr. Hasan Soygüzel, “Kent konseyleri, belediyelerin danışma organıdır ve tavsiye niteliğinde kararlar alır. Yalnızca oy kullanarak yönetime katılmak geçerliliğini yitirdi. Artık danışarak hayata geçirmek söz konusu. Kent konseyleri, kentte yaşayanların haklarını hayata geçiren önemli mekanizmalardan bir tanesi. Bu mekanizmanın yapısının güçlü olması da hepimiz için büyük bir şans. Sizler de Karesi’de yaşamaktan mutlu olmalı ve gurur duymalısınız” dedi.  Genel kurul, Prof. Dr. Nevzat Aşık’ın komşuluk konulu konuşmasının ardından sona erdi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.