YILIN EN BÜYÜK GÜREŞLERİ BİGA'DA - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

YILIN EN BÜYÜK GÜREŞLERİ BİGA’DA

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Devecilik Kültür ve Deve Güreşleri Federasyonu 2017-2018 deve güreşi sezonu takvimine de giren yılın en büyük deve güreşi 4 Şubat Pazar günü Biga’da gerçekleşecek. Biga Belediye Başkanı İsmail Işık himayesinde ve Biga Deveciler Derneği katkılarıyla gerçekleşecek yılın en büyük deve güreşi heyecanla bekleniyor.

Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinin en önemli organizasyonları arasında yer alan ve her çatımın binlerce kişi tarafından izlendiği deve güreşi sezonu 19 Kasım’da Güllübahçe deve güreşleri ile başladı. 2017-2018 güreş takvimi, 25 Mart’ta azıdere, Pınarbaşı, Salihli ve Saraycık’ta yapılacak müsabakalarla sona erecek. Sezonla birlikte deveciler de sabah akşam ciddi bir antrenman süreci yaşadı.

Toplam 70 çift baş pehlivan devenin yer alacağı güreşler, 4 Şubat Pazar günü saat 10:30’da Çınarlık Mevkii’nde başlayacak. 3 Şubat Cumartesi günü saat 12:00-14:00 arası kısa bir şehir turunun ardından saat 14:00’te Belediye Meydanı’nda Deve Güzellik Yarışması yapılacak. Bu yıl güreşler,‘Tek Teke Bağ Bağa Çatal Kapana Güreşecekler’ sloganıyla gerçekleşecek.

Bodrum’dan Bayramoğlu Şah Burakhan, Çine’den Kamil Tuncer’in kafilesi, Aydın’dan Karapınar, İzmir Parsa’dan Vabisler, Kamil Özerler gibi ünlü develer ve sahipleri Biga Çınarlık Mevkii’nde olacak.

5 AY SÜRECEK

Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nin en önemli kış eğlenceleri ve kültür organizasyonları arasında yer alan ve her çatımın binlerce kişi tarafından izlendiği deve güreşleri sezonu 2017-2018 dönemi 19 Kasım’da Güllübahçe güreşleri ile başladı. Yaklaşık 5 ay sürecek güreşlerde yaklaşık 100 ayrı noktada on bine yakın çatım olması hedefleniyor. Aydın’da her yıl olduğu gibi sezon hazırlıklarına ilk başlayan devecilerden Sadık Altıntaç, yaz sezonunu beslenerek geçiren develerin sonbahar ile birlikte yavaş yavaş kızgınlık dönemine girdiğini bu yıl sıcakların uzun sürmesi nedeniyle deve kızgınlaşma sezonunun da mevsime bağlı olarak geciktiğini söyledi.

Her sporda olduğu gibi pehlivan develerin de güreş sezonu öncesi kampa giridiğini belirten Altıntaç, “Develerin de sağlıklı ve daha iyi performans ile güreşebilmeleri için güreş sezonu öncesi kampa alınması gerekir. İlk olarak bağlandığı yerin çevresinde daha sonra 200-300 metre mesafeler arttırılarak develer yürüyüş yapar. Ardından develer güreşir. Antenman yapmadan güreşe çıkan deve hemen tutulur ve aylarca yatalak kalabilir. Bir sezonda yaklaşık 12-18 arası güreşe çıkıyoruz. Bu nedenle iyi bir hazırlık yapmamız gerekiyor” dedi.

TAKVİM BELİRLENDİ

Aydın başta olmak üzere, Muğla, İzmir, Denizli, Balıkesir ve Çanakkale illerinde kış mevsimine adeta renk katan deve güreşi şenlikleri takvimi bu yıl 19 Kasım’da Güllübahçe arenasındaki çatımlarla başladı. Devecilik Kültür ve Deve Güreşleri Federasyonu tarafından Biga’nın yer aldığı 2017-2018 deve güreşi takvimi ise şöyle belirlendi.

21 Ocak: Yatağan, Selçuk, Çanakkale. 28 Ocak: Sultanhisar, Selimiye, Tire. 4 Şubat: Söke, Yenipazar, Torbalı, Biga. 11 Şubat: Kuyucak, Milas, Bergama, Edremit. 18 Ocak: Nazilli, Çine, Havran, Sındırgı. 25 Ocak: Bozdoğan, Didim, Salihli, Denizli. 04 Mart: Köşk, Bayraklı, Ayvacı. 11 Mart: Bağarası, Çal, Buldan. 18 Mart: Ortaklar, Atça, Gökkaya ve 25 Mart günü yapılacak son güreşler de; Yazıdere, Pınarbaşı, Salihli, Saraycık.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Aşılı Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.