YEŞİLİN ADRESİ: AYVALIK | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

YEŞİLİN ADRESİ: AYVALIK

Paylaş
 

Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası öncülüğünde düzenlenen 2. Ayvalık Doğa Festivali başladı.

Balıkesir’in turistik rotası Ayvalık, artık sadece tarihi dokusu, şirin sokakları ve taş evleri ile değil lezzetli otlarıyla da biliniyor. Yabani otlar, Ayvalık ve yöresinin yerel yemek kültürünün en önemli parçası olarak kabul ediliyor. Ayvalık Doğa Festivali’nde Ege Bölgesi’nde yetişen farklı farklı otları yakından tanıyabilirsiniz. 11-14 Nisan tarihleri arasında devam edecek olan festivale katılarak sizler de Ege Bölgesi’nde yetişen yüzlerce otun ne olduğunu ve ne gibi yararlara sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.

Festival boyunca kurulan stantlarda otlarla yapılan yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Özellikle tadına bakmanız gereken ot yemekleri arasında Akkızlı Sıcak Ot, Otlu Balıklı Mücver bulunuyor. Bütün bu yemeklerin bölgede üretilen doğal zeytinyağı ile yapıldığını da ekleyelim.

AKKIZLI GÜNLER
Ayvalık, Ege mutfağının baş aktörlerinden taze otlar ve sebzeler yönünden son derece zengin. Her yanından sağlık fışkıran bu otlar ve sebzelerin adına ikincisi düzenlenen festivalde yörede yaşayan ağırlıkla kadınların yaptığı özgün el işleri, turşu, salça, sirke, kozalak pekmezi, kantaron yağı gibi yöresel ürünler de satılıyor ve büyük ilgi görüyor.
Bu yıl “Akkızlı Günler” temasıyla 11-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin açılış programına katılan Vali Ersin Yazıcı, “Ayvalık, bölgenin en güzel yerlerinden birisi. Doğa festivali oldukça muhteşem. Atmosfer oldukça güzel. Burada bulunduğum için şahsen çok mutluyum. Festivalin gerçekleşmesini sağlayan ekibe çok teşekkür ediyorum. “dedi.

YEREL KÜLTÜRLERİ YAŞATMALIYIZ
Ayvalık’ın Balıkesir’in gözbebeği olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, “Ayvalık, Balıkesir’in bir markasıdır. Biz bu markadan layıkıyla istifade etmeye devam edeceğiz. Parlatarak yolumuza devam edeceğiz. Bu ülkenin, hatta bu dünyanın en kaliteli zeytinyağı burada üretiliyor. Kazdağları biraz ileride. Tarih burada. Deniz burada.  Burada her şeyimizi pazarlayabiliriz ve dünyanın en kaliteli zeytinyağının üretildiği bu beldede, doğal olarak dünyanın en lezzetli yemekleri tabii ki de burada olacaktır.  Bu Festival bize, başka türlü beslenmek mümkün, başka türlü bir mutfak mümkün, başka türlü bir gastronomi mümkün diyor. Yerel kültürleri yaşatmalıyız. Yaşatmak için elimizden geleni yapmalıyız. Bu tip organizasyonlar, geçmişimizin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi açısından da çok önemli. Balıkesir’in değerlerini yaşatmak için her türlü çalışmaya destek vereceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından, Vali Yazıcı’nın öncülüğündeki protokol stantların açılış kurdelesini birlikte keserek, stantları ziyaret etti.

Vatandaşların geleneksel ürünleri görme ve doğal lezzetleri tatma imkânını bulduğu stantlar yoğun ilgi gördü.

Bir önceki yazımız olan KADINLAR MATİNESİ BİLET SATIŞI BAŞLADI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.