YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZLERİNDE SİGARA, TEKNOLOJİ VE KUMAR BAĞIMLILIĞI İÇİN TEDAVİ HİZMETİ BAŞLIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye sathında bağımlılık danışmanlığı alanında çalışan ve arınma sürecinde bireylere ücretsiz psikososyal destek veren Yeşilay Danışmanlık Merkezileri’nde alkol ve madde bağımlılığından sonra sigara ve teknoloji bağımlılığı danışmanlık modülleri hizmete sunuluyor.

Türkiye çapında 36 Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nde, uzman psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları ile alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığına karşı ücretsiz ve ayakta tedavi hizmeti sunan Yeşilay, sigara ve teknoloji bağımlılığı modülleri ile hizmet kapsamını genişletti. Tüm Türkiye’deki YEDAM çalışanları 12-14 Ekim tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen YEDAM Sempozyumunda buluşarak, bağımlılıkla mücadelede geliştirilen yeni yöntemler ve güncel gelişmeler hakkında uzmanlar tarafından bilgilendirilecek. Sempozyum dönüşünde “Sigara Bağımlılığı” ve “İnternet ve Akıllı Telefon Bağımlılığı” modülleri tüm Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’nde uygulanmaya başlanacak.

Sempozyumun açılışında konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Yeşilayımız yüzüncü yılına girerken Türkiye’de bağımlılıkla mücadele politikalarına yön veren, dünyada da bağımlılık alanında söz sahibi bir konuma ulaşmıştır” dedi. Öztürk şöyle devam etti: “Bugün, hepimizin bildiği gibi dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunlarının başında bağımlılıklar geliyor. Yeşilay olarak bu soruna çözüm üretmek, bağımlı ve yakınlarına umut olmak için, 2016’da hayata geçirdiğimiz YEDAM’larımızın sayısı bugün itibariyle 36’ya ulaştı ve amacımız Türkiye’nin her şehrinde Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimizde psikososyal hizmet desteği vermek. Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimizde görev yapan psikolog, sosyal hizmet uzmanı, iyileşme danışmanı, spor eğitmeni, halkla ilişkiler uzmanı çalışanlarımızla bağımlı bireylerin ailelerinin sorunlarına çare üretmek ve evlerine huzur getirmek için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Psikososyal destek, bağımlılık tedavisinin önemli bir parçası. Bu şekilde sürecin başarısını yükseltiyoruz. YEDAM’ın iki önemli farkı var; bilimsel temelli ve sistematik olmamız, bağımlı bireye sahip çıkıyor olmamız.”

Sigara, İnternet, Kumar Bağımlılığı ile Sonuç Odaklı Mücadele

Dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunlarının başında bağımlılıkların geldiğine dikkat çeken Öztürk; bağımlılıkların milyonlarca insanın yaşamına mal olduğunu, toplumları ve değerleri tahrip ettiğini, bu nedenle her geçen gün bağımlılığa karşı daha profesyonel ve daha kurumsal bir duruşla mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sigara ve teknoloji bağımlılığı ile mücadelede yeni bir safhaya geçtiklerini belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şöyle devam etti: “Yeşilay Danışmanlık Merkezi artık sigara bırakmak isteyenlere de kapılarını açıyor. Bu konuda desteğe ihtiyacı olan kişiler 444 79 75 numaralı danışma hattımızı aradıklarında kendilerini en yakın merkezimize yönlendirecek ve her aşamada yanlarında olacağız. Bırakmanın adımlarını öğreteceğiz. Kendilerine bu süreçte psikososyal destek vereceğiz. Sigara bırakma merkezlerindeki süreçlerine destek olacağız. İnternet bağımlılığı ile ilgili Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimize müracaat edildiğinde psikososyal destek hizmeti vereceğiz. Tedavi gerektiğinde nasıl yapılacağını, süreci nasıl yönetmeleri gerektiği ile ilgili yol göstereceğiz. Aynı şekilde kumar bağımlılığı için de YEDAM’da hizmet veriyoruz.”

Tüm Görüşmeler Gizli Kalıyor

Bugün itibariyle YEDAM Danışma Hattı’nı arayan kişi sayısı 58 bini aştı. Danışmanlarımızla yüz yüze görüşme yapan danışan sayısı da 5 bine yaklaştı. Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nde gerçekleştirilen başvurular kapsamındaki tüm süreçler gizlilik esasına göre yapılıyor. Arama aşamasından başlayarak, yüz yüze iletişim aşamasına kadar gerçekleştirilen görüşmelerin bilgileri kimseyle hiçbir suretle paylaşılmazken, danışanın siciline işlenmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmuyor.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Aç Karnına Tuzlu Su İçmenin İnanılmaz Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZLERİNDE SİGARA, TEKNOLOJİ VE KUMAR BAĞIMLILIĞI İÇİN TEDAVİ HİZMETİ BAŞLIYOR

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x