YEŞİLAY BAŞKANI YAMANER: ELOKTRONİK SİGARA ZARARLIDIR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

YEŞİLAY BAŞKANI YAMANER: ELOKTRONİK SİGARA ZARARLIDIR

Paylaş
 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bandırma Şube Başkanı Gazeteci Mustafa Yamaner elektronik sigaranın zararlı olduğunu belirtti.

Sigarayı bırakmak isteyenler tarafından ilgi gösterilen elektronik sigara yani e-sigara, kişiyi sigarayı bırakma motivasyonundan uzaklaştırıyor. E-sigaranın bağımlılığı pekiştirici etkisine dikkat çeken uzmanlar, özellikle gençlerin zararsız olduğu gerekçesiyle kullandığı bu cihazların sigara kullanımına başlamak için bir geçiş maddesi olduğunu vurguluyor.

Sigarayı denemek bağımlılık sürecini başlatıyor
Sigaranın içerisinde nikotin, karbonmonoksit, katran ve birçok farklı kimyasal madde bulunuyor. Özellikle nikotin bağımlılık etkisini oluştururken bunun yanında bulunan diğer kimyasallar sağlık üzerine olumsuz etkilere sebep olmaktadırlar. Sigara ilk denendiği andan itibaren vücudumuzdaki genetik özelliklere göre bağımlılık süreci başlar. Yapılan çalışmalara göre ergenlik döneminde sigarayı deneyen her 4 ergenden 1’i bağımlı olmaktadır.

Nikotin 10 saniyede beyne ulaşıyor
Nikotinin yaklaşık 10 saniyede beyne ulaşarak bağımlılık yapıcı etkisinin ortaya çıktığını Yamaner “Yaklaşık 45-60 dakika sonra beyinde yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve tekrar sigara içilmesi için beyin uyarı gönderir. Tekrar sigara kullanımları ile bağımlılık pekişir ve bırakmak zor bir hal alır” uyarısında bulundu. Sigara kullanan bireylerin hayatları boyunca yaklaşık olarak 2-3 kez sigarayı bırakmak için girişimde bulunduğunu, kendi kendine bırakma girişiminde bulunanların ancak % 5-10’unun sigarayı tekrar kullanmamak üzere bırakabiliyor. Özellikle bırakıldıktan sonraki ilk 3 ay içerisinde sigara kullanımına tekrar başlama oranları çok yüksek. Psikolojik destek ve ilaç kullanımı ile sigarayı bırakma oranı %50’lere ulaşabilir.

E-sigara, sigaraya geçiş maddesi
Son yıllarda elektronik sigara ya da e-sigara olarak bilinen cihazların kullanımının ülkemizde yasak olmasına rağmen kullanımı giderek artıyor. E – sigara sigaraya başlamada önemli bir basamak. E-sigara, nikotin, çeşitli aromalar ve birçok farklı kimyasal maddenin hava yolu ile solunmasını sağlayan pilli cihazlardır. Özellikle farklı aromalar içermesi, sosyal medyada popülaritesinin fazla olması sebebi ile sağlığa zararı olmadığı düşünülerek özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde bu cihazların akciğer kanseri, KOAH, kalp problemleri gibi birçok sağlık sorununa sebep olan sigara kullanımına başlamak için bir geçiş maddesi olarak kullanılması büyük önem taşımaktadır. Gençler ‘Nasılsa zararı yok, sigara da değil zaten’ diyerek aslında daha büyük bir riskle tanışmaktadır.

Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurulabilir
Yapılan genetik incelemeler ile vücudun sigarayı metabolize etme hızı, tedavide hangi ilaçların daha etkili olacağı değerlendirilip ona göre ilaç tedavisine başlanabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda Derin Transkraniyal Manyetik Uyarım (Derin TMU) tedavilerinin sigarayı bırakma sürecinde en büyük zorlanma sebebi olan sigara kullanma isteğini azalttığına yönelik veriler bulunuyor. Bu tedavi ile sigara içme isteğine sebep olan beynin derin bölgelerindeki beyin alanlarının elektromanyetik dalga ile uyarılması hedefleniyor. Kendi kendine bırakma girişimlerinin başarısız olmasının kişinin motivasyonunu azalttığını biliyoruz. Sigara bırakma polikliniklerine müracaat etmek faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan SEDEF EGZAMA HASTALIĞINA MUCİZE ÇÖZÜM SAĞLIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.