YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Vücut sağlığı açısından pek çok faydası bulunan yeşil çay özellikle kış aylarında tüketildiğinde vücudu daha dirençli hale getirir.

Kışın kendinizi grip, nezle başta olmak üzere birçok hastalıktan korumanız gerekiyor. Bununla beraber vücudunuzun direncini ve enerjisini de artırmanız şart. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmenizin ve egzersize devam etmenizin yanı sıra yeşil çay tüketmeni de çok önemli.

İşte yeşil çayın faydaları…

Virüsleri vücuttan uzaklaştırır

Yeşil çay, tam anlamıyla virüs düşmanıdır. Herhangi bir virüsle, hastalıkla savaşınızda gücünüzü artırabilir. Yeşil çayın içerisinde yer alan polifenoller; bakteri, mantar ve virüsleri yok eder. Bu tespit asırlar önce bulunduğu için yeşil çay, oldukça köklü bir çaydır. Pek çok hastalık için önerilse de en etkili olduğu virüsler; adeno, HIV-1, Herpes simpleks, Epstein-Barr ve grip virüsleridir. Yeşil çayın içinde bulunan maddeler, virüsün vücudunuza tutunmasına ve çoğalmasına engel olur.

Hastalık başlangıcında, her gün 1 bardak yeşil çay tüketirseniz henüz ilaç kullanmadan virüslere savaş açmış olursunuz.

Metabolizmayı hızlandırır

Özellikle kış aylarında, havanın soğumasına bağlı olarak evde daha çok kapalı kalınır. Kapalı kalındıkça da can sıkıntısından bir şeyler yenir. Bu kısır döngü içinde kişinin, kilo almaması şaşırtıcı olur. Vücudunuz hareketsiz kaldıkça yemeğe devam ederseniz sürekli kilo alırsınız. Aldığınız bu kilolar, daha sonra kalıcı bir hale dönüşebilir.

Haftada 5 gün taze olarak demlediğiniz yeşil çayı tükettiğinizde metabolizmanızın hızlandığını fark edebilirsiniz. Çok aşırıya kaçmadan içilen yeşil çay, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur. Kilo verdirme faydasının yanında, aşırıya kaçıldığında her bitkide olduğu gibi yeşil çayın da yan etkileri vardır. Daha önce hiç tüketmediyseniz günde sadece 1 bardak ile başlayın.

Saç dökülmesini önler

Kış mevsimiyle beraber dönemsel olarak saç dökülmeleri başlar. Mevsimsel değişiklikler, saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Bu yüzden henüz kışın başındayken önlem almanız gerekir. Saç dökülmeleri yavaş yavaş başladığında hemen yeşil çay tüketimine başlayın. Yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede dökülmelerin azaldığını fark edeceksiniz. İsterseniz kürünü de yapabilirsiniz. Fakat vücuda ağız yoluyla girmesi çok daha sağlıklıdır.

Her gece yatmadan önce 1 bardak taze yeşil çay demleyin. İçip yattıktan sonra hem vücudunuzu dinlendirir hem de saçlarınızın diplerden güçlenmesini sağlar.

Cildin nem dengesini sağlar

Havalar soğuduğunda, en büyük etkiyi cilt üzerinde gösterir. Dışarıya girip çıkmalar cildinizin kurumasına, nemsiz kalmasına hatta çatlayarak kanamasına neden olur. Bunun temel nedeni, teninizin aşırı soğuğa maruz kalmasıdır. Unutmamalısınız ki her ne kadar dışarda yağmur ya da kar da olsa cildinizin neme ayrıca ihtiyacı vardır. Henüz soğuk havaya çıkmadan ellerinize krem sürün. Sonra eldivenlerinizi giyip çıkın. Muhakkak faydasın olacaktır.

Cildin doğal nem kazanmasını isterseniz o zaman yeşil çaya yönelmelisiniz. Yeşil çay, vücudun kendi kendine nem dengesini sağlar. Soğuk havalardan etkilenip elleriniz ya da dudaklarınızın çatlamasına izin vermez.

Migren ve yorgunluğa iyi gelir

Yeşil çay, soğuk havalarda vücudunuzun zinde kalmasına izin verir. Bunun yanında özellikle uyumadan 15 dakika önce içilen çay, huzurlu ve daha rahat uyumanızı sağlar. Havanın soğuk olması, gün boyunca çalışmak, devamlı koşuşturma içinde olmak kişinin gerginliğine neden olur. Bu gerginlikle uyumak da bir hayli zordur. İşte tam da bu sebeple her gece muhakkak bir fincan yeşil çay içmelisiniz. Stres ve gerginlikle baş etmenizin temel yollarından biri budur.

Havalar soğuduğunda sinüzit ve migren gibi kolay etkilenen hastalıklar da artar. Özellikle migren probleminiz varsa yeşil çayın mucizevi etkisinden faydalanabilirsiniz. Pek çok hastalıkla birlikte migreni de hafifletmektedir.

Daha önce hiç tüketmediyseniz günde sadece 1 bardak ile başlayın.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.