YERLİ OTOMOBİL TANITILDI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

YERLİ OTOMOBİL TANITILDI

Paylaş
 

Türkiye’nin ilk yerli otomobili canlı yayında tanıtılıyor. Otomobilin özellikleri TOGG CEO’su Gürcan Karakaş tarafından açıklandı.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş yerli otomobilin kendi segmentinde en uzun aks mesafesi olan otomobil olduğunu söyledi.

Öte yandan yerli otomobilin 2 çekerinin 200 beygir, 4 çekerinin ise 400 beygir olduğunu söyledi. Bununla birlikte yerli otomobilin 5 modeli bulunuyor.

YERLİ OTOMOBİL FİYATI NE KADAR?

Elektrikli otomobilin üretimi 5 modelde yılda 175 bin adet olacak. Proje bazlı devlet desteği verilecek yatırım için Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak. Peki, yerli otomobil ne kadar? Hemen belirtelim ki yerli otomobilin fiyatı saat 14.30’da başlayacak olan tanıtımda belli olacak.

Yatırıma katkı tutarı 31 Aralık 2032 tarihine kadar azami 960 bin adet araç için kullanılmak üzere 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nu kapsamında hak edilen yatırıma katkı tutarının yüzde 56,5’ini geçemeyecek.

Yatırıma katkı tutarı, bu yatırım kapsamında üretilen araçların ilk iktisabı dolayısıyla ödenen özel tüketim vergisinin, takvim yılının üçer aylık dönemleri itibarıyla bu mükelleflere tamamen, nakden ya da vergi borçlarına mahsuben ödenmesi suretiyle kullandırılabilecek. Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.