Yemek Yeme Esnasında Yaşanan Yutma Güçlüğü: Disfaji | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

Yemek Yeme Esnasında Yaşanan Yutma Güçlüğü: Disfaji

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Disfaji yemeklerin ağız ve yemek borusundan geçmesindeki engel veya takılma hissi olarak tanımlanmaktadır. Yutmada meydana gelen bu güçlük genellikle yutmanın istemli evresindeki meydana gelen sağlık sorunları ile ortaya çıkmaktadır. Disfaji hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan önce yutma fizyolojisi hakkında bilgi olmak gerekmektedir.

Yutma vücudun birçok bölgesi tarafından kontrol edilen bir işlevdir. Başta beyin olmak üzere ağız, dil, yutak, çeşitli kaslar ve özefagus tarafından kontrol edilen yutma işlevi iki fazda ortaya çıkmaktadır. İlk evre istemli fazdır. Yutmanın bu fazında besinler çiğnenerek tükürük salgısı ile beraber yemek borusuna doğru itilir. İstemsiz fazda da yutak gelen bu lokmayı alarak beyinden gelen sinirler sayesinde kasılıp yemek borusuna doğru iletir. Yemek borusu da peristaltik hareketler ile bu lokmaları sindirilmesi için mideye doğru iletir.

Yutum güçlüğü olarak adlandırılan disfaji tablosu yutma işlevinin farklı fazlarında meydana gelebilmektedir. Bu durum besinlerin çiğnenmesi esnasında, yutarken, yemek borusunda ilerlerken ortaya çıkabilmektedir.

Yutma güçlüğü olarak karşımıza çıkan disfaji tablosu kendi halinde bir hastalık olarak meydana geldiği gibi herhangi bir hastalığın ortaya çıkardığı bir belirti ve bulgu olarak da meydana gelebilmektedir.

Disfaji Belirtileri Nelerdir ?

 Yutma güçlüğü şikayetiyle disfajiyi dile getiren hastalarda görülen belirti ve bulgular şu şekilde sıralanabilir;

 1. Hastaların birçoğu katı ve sıvı besinleri tüketirken yutkunmada güçlük çektiklerini dile getirmektedir. Hatta bazı hastalar beslenme dışındaki yutkunmalarda dahi güçlük çekebilmektedir.
 2. Yutma güçlüğüne sahip olan hastalarda besinler yutulurken acı çekilebilir. Odinofaji olarak adlandırılan bu durum o kadar şiddetli hale gelebilmektedir ki hastalar yemek yemek istemediklerini dile getirirler.
 3. Gıdaların yutulması sırasında yaşanan güçlük sebebi ile beden karşı reaksiyon göstererek tükürük salgısında artışa neden olabilir.
 4. Yutma esnasında yaşanan zorluklar ses kısıklığına neden olabilmektedir.
 5. Bu belirtilerin yanı sıra mide içeriğinin geri kaçması, burundan yemek gelmesi, midede ekşilik hissi, şiddetli öksürük ve tıkanma gibi belirtiler de meydana gelebilmektedir. Görülen bu belirtilerin şiddeti hastaların genel sağlık durumlarına ve altta yatan nedene göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yutma Güçlüğünün Nedenleri Nelerdir ?

 Yutma güçlüğü yani bilinen diğer adı ile disfaji herhangi bir hastalığa bağlı olarak görülen bir semptom olabildiği gibi başlı başına bir hastalık da olabilmektedir. Yutma güçlüğüne neden olabilecek risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir;

 1. Akalazya hastalığı
 2. Diffüz özefagial spazm
 3. Sistemik skleroz hastalığı
 4. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması (reflü hastalığı)
 5. Özofagus darlık hastalıkları
 6. Genetiğe bağlı olarak görülen yemek borusu iltihapları yutma güçlüğü için büyük bir risk oluşturmaktadır.

Yutma Güçlüğünün Teşhisi Nasıl Konulur ?

 Disfaji tedavisinin planlanabilmesi için disfaji teşhisinin kesin bir şekilde konulması ve neye bağlı olarak ortaya çıktığı tam olarak bilinmelidir. Bunun nedeni disfaji tablosunun birçok sebebe bağlı olarak görülmesi ve disfaji tedavisi için farklı yöntemlerinden faydalanılmasıdır.

Disfajinin neye bağlı olarak görüldüğünün tespit edilmesinde hastaların dile getirdiği şikayetler büyük önem arz etmektedir. Hastalarda meydana gelen belirtilerin şekli ve hangi belirtiler ile beraber görüldüğünün hekimler tarafından iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirmelerinin yanı sıra çeşitli görüntüleme yöntemleri ile de hastalığın kesin teşhisi konulabilmektedir.

Yutma Güçlüğü Tedavisi Nasıldır ?

 Yutma güçlüğü tedavisi altta yatan nedene yönelik planlanmaktadır. Eğer yutma güçlüğünün ortaya çıkışında enfeksiyon oluşumları ön planda ise antibiyotik ilaçlar ve çeşitli antiseptikler kullanılır. Eğer yutma güçlüğü reflü hastalığına bağlı olarak görünüyorsa asit miktarını azaltacak ilaçlar ve proton bomba inhibitörleri kullanılmaktadır.

Eğer akalazya hastalığı kişide yutma güçlüğüne yol açıyorsa kalsiyum kanal blokerleri kullanılabilir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda yapılan endoskopik balon dilatasyonu tedavisi de oldukça başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Eğer yemek borusunda ve yutakta meydana gelen kötü huylu tümör oluşumları yutma güçlüğüne neden oluyorsa kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına yer verilebilir. Ayrıca cerrahi olarak tümörlü hücrelerin bulunduğu konumdan çıkarılması da ek seçenekler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Aşılı Ceviz Fidanı Dikmenin Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.