İlkbahar mevsiminde yaşanan hava değişiklikleri, tüketilen besinler, bağışıklık sistemini etkileyerek soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Bunun yanı sıra kişilerin ruh hali de mevsim değişikliğine bağlı olarak olumsuz etkilenebiliyor. Pek çok kişi bu geçiş süresinde yeterli ve dengeli beslenerek yaz aylarına ideal kiloda girmek istiyor. Peki nasıl? Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, sağlıklı beslenme ile ideal kiloya ulaşmanın püf noktalarını anlattı.

Kaliteli proteinle kilo verin

Kış aylarında mevsime bağlı olarak beslenme programlarında sebze ve meyve çeşitliliğinin sınırlı olması, sıvı tüketiminin azalması ve hareketsizlik gibi pek çok faktör kilo almaya sebep oluyor. Tüm bu faktörler aynı zamanda bağışıklık sistemini de zayıflatıyor. Bu sebeple ilkbahara girerken mevsim süresince yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Bu sayede hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de düzenli olarak kilo verebilmek mümkün oluyor. Güne sağlıklı başlamak için kahvaltıda yumurta, peynir, süt gibi kaliteli proteinlerle beslenme öneriliyor.

Çay ile suyu aynı kefeye koymayın

Soğuk havalarda giderek azalan sıvı tüketiminin havalar ısındıkça artırılması gerekiyor. Kişi günlük su ihtiyacını karşıladıkça performansı artıyor, ödem oluşmasını önlüyor. Sıcak havalarda serinlemek için şekerli ve asitli içecekler yerine su içilmesi öneriliyor. Çay veya kahve diüretik içecekler olduğu için su ile eşdeğer olmuyor. Bu sebeple sağlıklı beslenme listesinde olmazsa olmaz denilen suyun, her gün mutlaka 10-12 bardak tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor.

Sağlıklı beslenme listesine sebze ekleyin

Baharda günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek hem sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı oluyor hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi birçok akut ve kronik hastalıktan koruyor. Beslenme listesine eklenen tüm sebzeler, renklerine göre kişide farklı işlevler de gösteriyor. Beyaz sebzeler bağışıklık sistemini güçlendiriyor, yeşil sebzeler detoks etkisi gösteriyor, sarı sebzeler cilt güzelliğine yardımcı oluyor, mor sebze ve meyveler sinir sisteminin korunmasına destek oluyor, kırmızı renklilerin ise kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu etkisi bulunuyor.

Haftada en az 2 kez balık tüketin

Balık, hem vücuda hem de bağışıklık sistemine en çok yarar sağlayan besinler arasında yer alıyor. Balık başta olmak üzere omega 3 yağ asitleri bulunan tüm besinler kalp sağlığını korumada etkili oluyor. Bunun yanı sıra kalp krizi sonrası ani ölümlerin de azalmasını sağlıyor. Balıkta bulunan bazı yağ asitleri kan basıncını düşürmeye, mevsim geçişlerinde yaşanan depresyona da iyi geliyor. Bu sebeple de balığın haftada en az 2 kere tüketilmesi öneriliyor.

Doğru beslenmeyi spor ile birleştirin

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra spor yapmanın da bir yaşam biçimi haline dönüştürülmesi en önemli detaylardan birisi. İdeal kiloya kavuşmak sporla mümkün olabiliyor. Doğru beslenmenin yanı sıra hareket etmek de kişinin sağlığını korumasına ciddi ölçüde yardım ediyor. Bu sebeple kişilerin haftanın 4-5 günü 30-45 dakikalık egzersizler yaparak sporu günlük hayatlarına dahil etmesi gerekiyor. Böylece yaza girerken sağlıklı beslenerek ideal kilonuza kavuşabiliyorsunuz.