YARDIMCI HİZMETLER SINIFI HAKLARINI ALACAK | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI HAKLARINI ALACAK

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Devlet Dairelerinde çalışan 657 Devlet Memurları Kanunu da geçen Yardımcı Hizmetler Sınıfının sorunları bitecek.

Devlet Memurları Kanununda on sınıfta ayrılan memur kadrolarından biri olan Yardımcı Hizmetler Sınıfının sorunlarını giderecek kanun teklifi Milliyetçi Hareket Partisi tarafından geldi. MHP Balıkesir Milletvekili İsmail OK’un meclis başkanlığına sunduğu kanun teklifinde Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanlarına ek gösterge ve eğitim ödeneği almaları öngörülmekte.

 

’’EĞİTİM ÖDENEĞİ TÜM ÇALIŞANLARIN HAKKIDIR’’

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ek 32’nci maddesinde eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil fiilen öğretmenlik yapanlara hazırlık ödeneği ödenmekte ve eğitime büyük hizmetler sunan YHS personeli bu haktan mahrum bırakılmaktaydı. Kanun teklifi ile YHS personelinin de bu haktan yararlanacağını belirten MHP Balıkesir Milletvekili İsmail OK ‘’ Emek ve fırsat eşitliğini ortadan kaldıran bu uygulama, iktidar eliyle yaratılan bir ayrımcılıktan başka bir şey değildir. Sadece öğretmenlere ödenmesi nedeniyle eğitim ve bilim çalışanları arasında ayrılık yaratan bu uygulama düzeltilerek, hazırlık ödeneğinin akademisyeninden idari personeline, hizmetlisinden memuruna kadar eğitim ve öğretim alanında çalışan herkese ödenmesi gerekmektedir. Eğitim ödeneği tüm eğitim çalışanlarının hakkıdır.’’ dedi.

İsmail OK’un teklif ettiği kanun teklifinde ‘’ Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı kadrolarında görevli olanlar ile bu kadrolarda bulunmamalarına rağmen örgün eğitim kurumlarında çalışanlara ( hizmetli, aşçı, şöför, teknisyen, veri hazırlama ve kontrol işletmeni ile şefler dahil ), her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere, öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte ve Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir’’ ibaresi yer almakta.

 

’’YARDIMCI HİZMETLER SINIFINA EK GÖSTERGE VERİLECEK’’

Devlet Memurları Kanununa tabi olup ek göstergeden yararlanmayan tek hizmet sınıfı olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı için de ek gösterge belirlenmesini amaçlayan kanun teklifi YHS çalışanlarında büyük bir mutluluk yarattı. Konu hakkında yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmesi gerektiğini belirten OK’’ Ek göstergelerin belirlendiği  tarihten bu yana, YHS personeli bakımından eşit olmayan bir düzenlemenin mevcut olduğunu, tüm hizmet sınıfları için öngörülen düzenlemenin sadece YHS için öngörülmemesinin gerekçesi her ne olursa olsun, eşitlik ilkelerine uygun olmayacaktır. Bu nedenle 657 Sayılı DMK’nda yapılacak olan bu düzenleme ile büyük bir adaletsizlik ortadan kalkmış olacaktır’’ dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.