foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

YAĞLI GÜREŞ DÜZENLEYEN KENTLER BİRLİĞİ BALIKESİR’DE TOPLANDI

balıkesir
Paylaş
 

Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği 1. Genel Kurul Toplantısı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Avlu Balıkesir Sergi Salonu’nda düzenlenen toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Balıkesir’in tanıtıldığı sinevizyon gösterisinin ardından yağlı güreşlerin konu edildiği bir de tanıtım filmi katılımcılara izletildi. Gösterimlerin ardından genel kurula evsahipliği yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur açılış konuşması yaparak katılımcılara hitap etti.

BALIKESİR’E KAPALI ER MEYDANI YAPILACAK

Yağlı güreş düzenleyen kentlerin ilk kez bir çatı altında Balıkesir’de bir araya geldiklerini söyleyen Başkan Uğur, “Tıpkı er meydanında olduğu gibi ‘Bismillah’ diyerek genel kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum. Kalbi er meydanında atan tüm güreş sevdalılarını saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Yağlı güreşin geleceği için birlik çatısı altında tüm güreş severler ile güç birliği yaparak ortak hareket etmek için bir araya geldik. Birlikteliğimizin Türkiye’de yağlı güreş yapan şehirlerimizin her birinde yağlı güreşin kalitesine, standardına, altyapısına ve tekniğine değer katacağına inancım sonsuz.  Bu beraberlik, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün övgüsüne de mazhar olan Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Adalı Halil, Koca Yusuf gibi cihana ün salmış pehlivanların Türkiye’ye kazandırılmasına imkan ve fırsat sağlayacaktır. İstiyoruz ki hem yağlı güreşlerde kaliteyi yükseltelim, yağlı güreşi 12 aya yayalım ve sporu dünyaya tanıtıp layık olduğu güzel yerlere taşıyalım. Geçtiğimiz Ocak ayında pehlivanlarımızın şehitlerimiz için kol bağladığı kış güreşi de bu noktada atılmış en güzel adım. İnşallah önümüzdeki yıllarda sadece yağlı güreşlerin yapılacağı, modern bir kapalı er meydanını güreş camiasına kazandıracağız. Yağlı güreşe gönül veren kentlerimizin belediye başkanları ve ağaları bu işe sahip çıktığı için gurur ve mutluluk duyuyorum. Yağlı güreşe sahip çıkan tüm belediyelerimizi birlik çatısı altında bir araya gelerek, istişare ile omuz omuza çalışmaya davet ediyorum. Ayrıca davetimize icabet eden, etmeyen tüm güreş camiasına sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

VALİ YAZICI: “TARİHE TANIKLIK EDİYORUZ”

Başkan Uğur’un ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da bir konuşma yaparak birliğin kurulmasında öncülük eden Başkan Uğur’a teşekkür etti. Son olarak ise Vali Ersin Yazıcı bir konuşma yaparak tarihi bir güne tanıklık ettiklerini belirtti. Türk dendiğinde dünyada ilk akla gelen sporun güreş olduğunu ifade eden Vali Yazıcı şöyle konuştu: “Kendimi bu tarihi güne tanıklık ettiğim için kutlu addediyorum. Türk dendiğinde dünyada akla gelen bir sporumuz var, güreş. Başlıca yağlı güreşimiz olmak üzere ne durumdayız, ne haldeyiz neler yapıyoruz? Tarihteki o büyük güreşçilerimizle gurur duymaya devam ediyoruz. Ama bu millet arzu ediyor ki yeni güreşçilerimizle de bütün dünyaya adımızı tekrar tekrar bütün olimpiyata her yarışmada, her organizasyonda Türk’ün adını bizim güreşçilerimizi listenin başında görmek istiyoruz. Yağlı güreş bu ülkenin vazgeçilmezi bana göre. Görev yaptığım birçok yerde bu tür organizasyonlara destek sağlamaya gayret ettim. Ama bugün bu birliği çok önemsiyorum. En önemli sebebi de şu bu işi en güzel belediyeler organize ediyor. Eğer ülkemizde ki başta Edirne Belediyesi olmak üzere burada bulunan ve bulunmayan birçok belediye bu işi sahiplenmeseydi örneğin Elmalı bu işin üzerinde bu kadar durmasaydı yağlı güreşler ne halde olurdu düşünmek bile istemiyorum. Bu birlikte yer alan yer alması gereken tüm belediyelerimizi hepinizin huzurunda kutluyorum. Bu cesareti gösterdikleri için, bu birlikteliği sağladıkları için hepsine alkış istiyorum öncelikle. Sayın başkanlarım, kıymetli belediye çalışanları, meclis üyeleri bu yağlı güreş bizim. Bizim olmaya devam edecek, dünya tarihi boyunca da Türkler güreşle anılacak. Bu onuru şerefi yüceltmek için, bu yıldızları çoğaltmak için çocuk yaştan itibaren bu işe emek vermemiz lazım. Hizmet edip zaman ayırmamız lazım. Enerji sağlayıp, sinerji oluşturup yeni nesli önce sahalarda buluşturup sonrada bu işin peşinden koşmasını sağlamamız lazım. Bunu da hep birlikte yapacağız. Ben yağlı güreşler düzenleyen kentler birliğini bu anlamda güreşimizin daha düzgün daha disiplinli daha tanınır daha profesyonel yapılması ve daha profesyonelce dünyaya tanıtılmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bugün genel kurulunuzu tamamlayacaksınız arzu ederim ki Balıkesir valisi, bu ülkenin bir ferdi olarak yağlı güreşin ne zaman uluslararası bir organizasyon olarak hayat bulacağının müjdesinin de bu genel kurulda verilmesini isterim.

Konuşmaların ardından genel kurula kısa bir ara verilirken, toplantının ikinci bölümü duaların okunması ile başladı. Genel Kurulda oluşturulan divan başkanlığına Hüseyin Köroğlu üyeliklere Başer Atikbay ve Turgay Kılıç seçildi. Başkan Köroğlu tarafından okunan duanın ardından gündem maddeleri görüşülmeye başlandı.

BİRLİK BAŞKANI BAŞKAN UĞUR OLDU

Yapılan kapalı oylama sonucunda Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanlığına 53 oyla Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Meclis Başkan vekilliğine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan seçildi. Meclis katip üyeliklerine ise Başer Atikbay ve Turgay Kılıç seçildi. Encümen üyeliklerine ise Recep Gürkan, Adnan Köşger, Ümit Öztekin, Yücel Yılmaz, Ramazan Bahşi ve Mehmet Çerçi seçildi.

Kentler Birliği toplantısına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Manisa Yunus Emre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Antalya Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Kocaeli Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Türkiye Güreş Federasyonu As Başkanı Mehmet Ayan, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve çok sayıda davetli katıldı.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.