YA ERKEN SEÇİM OLURSA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koalisyon görüşmeleri devam ederken vatandaşların en çok merak ettiği “Erken seçim olursa ne olacak?”sorusu oldu. Erken seçim Bandırma ve Balıkesir siyasetini nasıl etkileyecek.

Kasım ayında erken seçime gidilmesi halinde kongre süreci başlayan CHP’de bu süreç askıya alınacak ve mevcut il, ilçe başkanlarıyla seçime gidilecek. CHP’de erken seçim olması durumunda ise asıl kaos Milletvekili adaylıklarında yaşanacak. Daha önce ön seçimle milletvekili adayı olan kişilerin tekrar milletvekili adayı olmaları gündeme gelse de, CHP tüzüğünde var olan Milletvekili adaylarının “yüzde 85 ‘i ön seçimle belirlenir “maddesinin nasıl aşılacağı merak konusu. Bu konuda son söz Yüksek Seçim Kurulunun olacak. Genel Merkez kontenjanı olan yüzde 15 kullanıldığında ise sadece 85 Milletvekili adayı belirlenebiliyor. Ancak CHP’nin 132 Milletvekili var ve geri kalan 47 kişi nasıl belirlenecek? Dolayısıyla seçim süreci tekrar başladığında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ön seçimle belirlenen tüm adayları kontenjana alması söz konusu değil. Bu durumda Mehmet Tüm, Ahmet Akın ve Namık Havutça erken seçim olduğu takdirde tekrar ön seçime girebilir.

AKP kanadında erken seçime neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bandırma’da her seçimde oyları biraz daha eriyen AKP’de Sema Kırcı’nın adaylığı da bu durumu değiştiremedi. Kırcı, seçimler öncesi Ankara’dan aday adayı olmuş ancak son anda Balıkesir 2. Sıraya kaydırılmıştı. Kırcı’nın genel Merkez bazında da üstlendiği görevler dikkate alındığında, Milletvekili olamamak gibi bir durumu yok. AKP Bandırma İlçe teşkilatında gözler Eski Milletvekili Cemal Öztaylan’a çevrilmiş durumda. Erken seçim olması durumunda Öztaylan tekrar milletvekilliğine oynayabilir. MHP 7 Haziran seçimlerinde Balıkesir’den 2 milletvekilini meclise göndermeyi başarsa da erken seçime gidilmesi durumunda AKP’ye oy kaptıracağı konuşuluyor. Ayrıca MHP 7 Haziran seçimlerinde Güney Marmara’yı ve Bandırma’yı temsilen hiç milletvekili adayı çıkarmadı.

KAYNAK:BANSES GAZETESİ

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YA ERKEN SEÇİM OLURSA

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x